USA presúvajú lietadlovú loď na Blízky východ ako výstrahu pre Irán

Spojené štáty posielajú svoju bojovú skupinu lietadlovej lode USS Abraham Lincoln a jednotku bombardérov na Blízky východ. Má isť o varovanie pre Irán, oznámil v nedeľu (miestneho času) poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť John Bolton.

06.05.2019 06:45
debata (33)

Presnú lokalitu umiestnenia týchto námorných a leteckých síl Bolton nešpecifikoval. Zmienil sa len o ich presune do regiónu, ktorý má v amerických ozbrojených silách na starosti Centrálne veliteľstvo. Táto oblasť siaha od Sýrie na západe po Pakistan na východe, približuje agentúra DPA.

Bolton, ktorý je v otázkach zahraničnej politiky považovaný za stúpenca tvrdej línie, odôvodnil avizovaný krok „radom znepokojujúcich a eskalačných náznakov a varovaní“, na ktoré teraz USA reagujú. Washington chce „vyslať iránskemu režimu jasný a nepochybný signál, že akýkoľvek útok na záujmy Spojených štátov alebo ich spojencov sa stretne s neústupnou silou“.

USA si neželajú vojnu s Iránom, zdôraznil Bolton vo vyhlásení. „Ale sme plne pripravení reagovať na každý útok, či už zo strany zástupcu, Revolučných gárd alebo riadnych iránskych síl,“ dodal.

Predstaviteľ amerického rezortu obrany pre agentúru AP následne povedal, že ohlásené presuny vojenských jednotiek sú reakciou na náznaky, že Irán a jeho „zástupné“ sily pripravovali možný útok na ozbrojené sily USA v regióne.

Spojené štáty minulý rok odstúpili od tzv. jadrovej dohody Iránu so svetovými veľmocami. Zároveň opätovne uvalili na islamskú republiku niekdajšie sankcie, ku ktorým pridali aj nové. V súčasnosti sa tak Irán nachádza pod najprísnejšími sankčnými opatreniami vo svojich dejinách. Posledné výnimky zo svojich sankcií pre dovozcov ropy z Iránu Washington odvolal pred niekoľkými dňami.

Odborníci sa obávajú, že Teherán by mohol rovnako odstúpiť od dohody o svojom jadrovom programe alebo blokovať Hormuzský prieliv na významnej námornej trase vývozu ropy z Perzského zálivu. V takom prípade by hrozba vojenskej konfrontácie dramaticky stúpla, dodáva DPA.

USA obviňujú Irán z celého radu agresívnych aktivít. Krajina má okrem iného vo Venezuele podporovať vládu Nicolása Madura, ktorého Washington nepovažuje za legitímneho prezidenta. Iránske záujmy podľa Spojených štátov hrajú svoju rolu aj v konfliktoch v Sýrii, Jemene a v pásme Gazy.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Irán #lietadlová loď
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy