Cyklón Fani po sebe zanechal najmenej 34 obetí

Pri ojedinelom letnom cyklóne, ktorý sa minulý týždeň prehnal časťami južnej Ázie, zahynulo v Indii najmenej 34 ľudí a ďalších 15 obetí zaznamenali v susednom Bangladéši. Cyklón Fani, jeden z najsilnejších za posledné desaťročia, tiež zničil tisíce slamených striech a vyvrátil elektrické stĺpy a stromy.

06.05.2019 12:02
India  počasie cyklón Faní hurikán dážď Foto: ,
Pred dosiahnutím pevniny zasiahol cyklón pevninu dažďom a vetrom s rýchlosťou v nárazoch až do 205 kilometrov za hodinu.

Úrady v najpostihnutejšom indickom štáte Urísa stále zisťujú celkový rozsah škôd po živle, ktorý v piatok pred dosiahnutím pevniny zasiahol pláže dažďom a vetrom s rýchlosťou v nárazoch až do 205 kilometrov za hodinu.

Väčšiemu počtu obetí zabránila evakuácia viac ako jedného milióna ľudí z približne 15-tisíc dedín a 46 miest. Preventívne opatrenia ukázali oveľa lepšiu pripravenosť ako v roku 1999, keď si „super cyklón“ vyžiadal približne desaťtisíc obetí.

„Cyklón Fani je jedným z najzriedkavejších z ojedinelých letných cyklónov, ktoré za uplynulých 43 rokov zasiahli Urísu. Je tiež jedným z troch za posledných 150 rokov,“ uviedol jeden z najvyšších volených predstaviteľov štátu Navin Patnajk. Tropické cyklóny sa v Bengálskom zálive zvyčajne objavujú od septembra do novembra.

Po víkende sa zoslabnutý cyklón presunul do susedného Bangladéša.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #India #hurikán #cyklón Fani