13 islamských militantov odsúdili v Egypte na trest smrti

07.05.2019 18:20

Egyptský odvolací súd potvrdil v utorok rozsudky smrti vynesené nad 13 islamskými militantmi, ktorí boli obžalovaní z útokov na príslušníkov bezpečnostných síl. Ďalší 17 obžalovaní boli odsúdení na doživotie. Deviati militanti si odpykajú päť až 15 rokov odňatia slobody. Informovala o tom agentúra AFP.

Odsúdení boli uznaní za vinných zo založenia militantnej skupiny Adžnád Misr (Vojaci Egypta), ktorá sa v minulosti prihlásila k zodpovednosti za smrtiace útoky na príslušníkov egyptských bezpečnostných síl.

Okrem toho boli viacerí uznaní za vinných aj z „výroby a držby výbušnín, náloží a strelných zbraní či absolvovania výcviku v zahraničí, ako aj z teroristických útokov na príslušníkov polície a verejné inštitúcie, ku ktorým došlo v rokoch 2013 až 2015“, uvádza sa vo vyhlásení egyptského odvolacieho súdu, ktorý potvrdil rozsudky trestného súdu v Gíze vynesené v decembri 2017.

Skupina Vojaci Egypta ohlásila svoj vznik januári 2014. Vyhlásila, že v reakcii na zosadenie islamistického prezidenta Muhammada Mursího bude bojovať proti egyptskej vláde a bezpečnostným silám a za nastolenie islamského práva šaría.

Moslimským bratstvom podporovaný Muhammad Mursí bol v júni 2012 zvolený za egyptského prezidenta. O rok neskôr ho však počas rozsiahlych protestov proti jeho vláde zvrhla armáda pod vedením súčasného prezidenta Abdala Fattáha Sísího.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Egypt #trest smrti #islamskí militanti #Adžnád Misr (Vojaci Egypta)
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku