Ruský novinár sa údajne podvodom snažil získať informácie o havárii ruského Superjetu

Ruská polícia zadržala redaktora spravodajského videokanálu Mash a začala proti nemu viesť trestné konanie za falšovanie úradnej listiny.

10.05.2019 13:15
Rusko lietadlo Aeroflot suchoj superjet havaria Foto: ,
Žeriav dvíha trosky lietadla Suchoj Superjet 100 spoločnosti Aeroflot, ktoré núdzovo pristálo na moskovskom letisku Šeremetievo.
debata (9)

Ako v piatok spresnila rozhlasová stanica Echo Moskvy, stalo sa tak na základe podozrenia, že novinár Michail Kumbrov sa pomocou sfalšovaného súdneho príkazu pokúsil získať záznamy rozhovorov pilotov lietadla Suchoj Superjet 100 (SSJ), ktoré v nedeľu po tvrdom núdzovom pristátí v Moskve zachvátil požiar. Zahynulo pritom 41 ľudí.

Podľa Echa Moskvy políciu kontaktovali pred niekoľkými dňami predstavitelia Moskovského centra pre automatizované riadenie letovej prevádzky, podľa ktorých na e-mailovú adresu dispečerskej služby dostali podozrivú žiadosť zaslanú v mene úradu ruského generálneho prokurátora.

Elektronicky zaslaný list bol žiadosťou o poskytnutie záznamu rozhovorov medzi dispečermi a pilotmi SSJ.

Podľa ruských médií sa v redakcii internetovej televízie 8. mája uskutočnila policajná prehliadka.

Ruské ministerstvo vnútra sa k týmto medializovaným správam zatiaľ oficiálne nevyjadrilo.

Zástupcovia TV Mash spočiatku popreli, že by ich kolega bol zaslal dispečerom falošné dokumenty a vydával sa za dôstojníka tajnej služby FSB. Tvrdia, že spravodajca TV Mash sa snažil získať zaujímavé informácie k leteckému nešťastiu, „naďabil pritom na niečo dôležité“ a mal sa stretnúť s jedným z dohodnutým informátorov. Namiesto toho bol zadržaný políciou.

Podľa TV Mash sa výsluchom na polícii museli podrobiť aj jej ďalší redaktori. Televízia dodala, že vyšetrovatelia na nich vyvíjali nátlak a neumožnili im kontaktovať advokáta.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #podvod #novinár #policajná prehliadka