Prvý čln s 96 ľuďmi zadržala líbyjská pobrežná stráž zhruba 50 kilometrov západne od Tripolisu. Na člne bolo celkovo 16 žien a štyri deti. Druhý čln s 51 migrantmi bol zadržaný približne 120 kilometrov východne od Tripolisu. Podľa hovorcu pobrežnej stráže bola migrantom poskytnutá humanitárna a lekárska pomoc a boli prevezení do utečeneckých táborov.
Talianska pobrežná stráž dnes nadránom pomáhala 64 pasažierom lode s migrantmi, ktorá sa dostala pre búrlivé počasie do ťažkostí na juhu Talianska. Informovala o tom agentúra ANSA. Ministerstvo vnútra nakoniec kvôli poveternostným podmienkam povolilo plavidlu zakotviť v prístave Crotone, kde sa migrantov ujali pracovníci Červeného kríža. Tí migrantov prepravili do utečeneckého centra v meste Isola di Capo Rizzuto.
Líbya sa po povstaní v roku 2011, keď bol zvrhnutý vodca Muammar Kaddáfí, stala dôležitou trasou pre afrických migrantov a utečencov mieriacich do Európy. Líbyjské úrady za európskej pomoci posilňujú svoje úsilie o zastavenie toku migrantov.
Migranti, ktorí predtým najčastejšie smerovali do Talianska, teraz oveľa častejšie volia trasu do Španielska. Talianska vláda a najmä jej minister vnútra Matteo Salvini totiž zaujali k migrantom veľmi tvrdý postoj a uzavreli im prístavy.
Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) tento rok do 7. mája priplávalo do Európy celkom 17-tisíc migrantov. Najviac ich dorazilo do Grécka – takmer 8 000. Ďalších 7 200 migrantov napočítali v Španielsku. Oproti tomu v Taliansku sa tento rok vylodilo len 873 migrantov, čo je zhruba desaťkrát menej ako za rovnaké obdobie vlani. Počas plavby cez Stredozemné more tento rok zomrelo 443 ľudí, naposledy v piatok sa počas tragickej havárie pri tuniskom pobreží zrejme utopilo najmenej 65 migrantov.