V Bruseli demonštrovali tisíce ľudí proti klímatickým zmenám

12.05.2019 19:18

Ulicami Bruselu dnes prešiel protestný pochod, ktorého účastníci belgickú vládu vyzývali, aby sa začala dôkladnejšie zaoberať bojom za sociálnu spravodlivosť a ochranou klímy. Podľa agentúry AFP sa demonštrácie zúčastnilo okolo 15-tisíc ľudí. Polícia pred začiatkom akcie zadržala niekoľko osôb, ktoré pri sebe mali kovové predmety, ktoré mohli podľa nej slúžiť ako zbrane.

Demonštrácie organizovanej flámskym občianskym hnutím Hart Boven Hard sa zúčastnilo aj množstvo mladých ľudí, ktorí pravidelnými štvrtkovými protestmi tlačia kabinet k rozhodnejšiemu postupu v boji proti klimatickým zmenám. Tieto protesty ale v poslednom čase slabnú. Ešte v decembri a januári vyšlo kvôli ekológii v Bruseli do ulíc vyše 60-tisíc ľudí.

Protest sa konal len dva týždne pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú v Belgicku konať zároveň s hlasovaním do národného parlamentu. „Chceme vyvinúť tlak na kandidátov, ale aj na budúcu vládu. Chceme, aby tu po voľbách nastala zmena kurzu a aby sa podnikli ambiciózne kroky spojené s nárokmi na sociálnu a klimatickú spravodlivosť,“ povedal jeden z organizátorov Brieuc Wathelet.

#Brusel #protest #Belgicko #klimatická zmena
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku