Venezuelský generál Ramón Rangel vyzval armádu, aby povstala proti Madurovi

13.05.2019 08:08
Venezuela
Ilustračné foto Autor: ,

Venezuelský generál vyzval armádu, aby povstala proti prezidentovi Nicolasovi Madurovi, ktorý sa vďaka podpore armády drží pri moci napriek hospodárskemu kolapsu tejto juhoamerickej krajiny. Podľa agentúry Reuters generál letectva Ramón Rangel vo vyhlásení povedal, že venezuelskú vládu ovláda "komunistická diktatúra" na Kube, kľúčový Madurov spojenec.

„Musíme nájsť spôsob, ako sa zbaviť strachu, vyjsť do ulíc, protestovať a dosiahnuť spojenie s armádou, aby sme zmenili tento politický systém,“ uviedol Rangel vo zverejnenom videu na platforme YouTube. „Je načase povstať,“ dodal.

Podľa Reuters sa však nezdá, že by práve Rangelova výzva situáciu radikálne zmenila. Vysoko postavení predstavitelia armády, ktorí sa od Madura už skôr dištancovali, z Venezuely utiekli a tí na najvyšších miestach stále podporujú aktuálneho prezidenta.

Rangel utiekol minulý mesiac do Kolumbie, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj z venezuelskej armády. Na rozdiel od iných vyšších dôstojníkov, ktorí prišli s podobnými vyhláseniami, Rangel nevyjadril podporu šéfovi venezuelskej opozície Juanu Guaidóovi.

Ten sa v januári s odvolaním sa na ústavu vyhlásil za dočasnú hlavu štátu – Madurove minuloročné znovuzvolenie podľa neho nezodpovedalo demokratickým štandardom. Guaidóa ako venezuelského prezidenta uznalo približne päť desiatok krajín, vrátane Spojených štátov.

Podpora vysoko postavených príslušníkov venezuelskej armády je pre Madurove udržanie sa pri moci kľúčová. Krajinu sužuje hyperinflácia a v dôsledku hlbokej ekonomickej krízy sa rozšírili inak liečiteľné choroby a hlad. Len od roku 2015 Venezuelu opustili asi tri milióny osôb, teda zhruba desatina obyvateľov. Maduro tvrdí, že krajina sa stala obeťou „ekonomickej vojny“ vedenej politickými nepriateľmi a Spojenými štátmi.

#Nicolas Maduro #kríza vo Venezuele #Ramón Rangel
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku