Lajčák: Čiastočné odstúpenie Iránu od jadrovej dohody neruší dohodu ako takú

13.05.2019 18:55

Ministri zahraničných vecí Európskej únie sa v pondelok v Bruseli nestretli na spoločnom rokovaní so svojim americkým rezortným partnerom Mikeom Pompeom. Ten do Bruselu nečakane zavítal v deň zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci, aj pre napätú situáciu s Iránom, avšak šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová naplánovala rokovania s ním až po uzavretí bežnej pracovnej agendy Rady ministrov.

Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, podľa ktorého na týchto rokovaniach budú okrem Mogheriniovej a Pompea aj diplomati Británie, Francúzska a Nemecka, čiže krajín, ktoré boli spolu s Čínou, Ruskom a Spojenými štátmi signatármi jadrovej dohody s Iránom. Spojené štáty pred rokom od tejto dohody odstúpili.

Británia a Nemecko na okraj pondelňajších rokovaní v Bruseli vyjadrili znepokojenie nad zvyšovaním napätia na Blízkom východe, keď Američania uplynulý týždeň vyslali do oblasti Perzského zálivu lietadlovú loď a ďalšie bojové plavidlá a bombardéry.

Lajčák pripomenul, že EÚ má od začiatku jasnú a konzistentnú pozíciu. Únia privítala dohodu o kontrole iránskeho jadrového programu a oceňuje, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) má plnohodnotný prístup k jadrovým zariadeniam v Iráne, pričom všetky doterajšie správy potvrdili, že Teherán plní svoje záväzky. Únia vlani vyjadrila rozčarovanie nad rozhodnutím Spojených štátov vycúvať z dohody, na čo Irán nedávno zareagoval odstúpením od istých článkov.

„Stanovisko EÚ je však také, že to neznamená odstúpenie od dohody ako takej, ani od jej kľúčových elementov. Vnímame eskaláciu aj vojenskú prítomnosť a sme z toho znepokojení, lebo môže dôjsť k nejakej provokácii alebo nevyprovokovanému incidentu, čo by malo fatálne dôsledky,“ vysvetlil Lajčák. Zároveň vyjadril nádej, že večerné rokovania Pompea s európskou trojkou (Británia, Francúzsko, Nemecko) a Mogheriniovou povedú k upokojeniu vášní. „Tie odkazy z európskej strany pôjdu presne v tomto zmysle,“ dodal.

Na otázku, či diplomati EÚ hovorili aj o iránskom „ultimáte“, keď Teherán minulý týždeň poskytol dvojmesačnú lehotu zvyšku signatárskych krajín na to, aby dodržali svoje sľuby chrániť bankový a ropný sektor pred americkými sankciami, Lajčák odpovedal, že Rada ministrov o tomto bode nerokovala. Podľa neho aj preto, že treba počkať na výstup rokovaní „európskej trojky“ s Pompeom, pričom ostatné krajiny EÚ uvedenú trojicu krajín uznávajú ako predstaviteľov celej Únie v tomto procese.

„Najlepšie, čo si vieme predstaviť, je prísne rešpektovanie tejto dohody všetkými jej signatármi,“ zhodnotil Lajčák postoj EÚ.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Miroslav Lajčák #jadrová dohoda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku