Exprezident Jimmy Carter utrpel zlomeninu, museli ho operovať

Bývalý americký prezident Jimmy Carter utrpel v pondelok pri páde vo svojom dome v štáte Georgia zlomeninu v oblasti bedrového kĺbu. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

14.05.2019 16:11
jimmy carter, usa, prezident Foto: ,
Demokrat Jimmy Carter pôsobil v rokoch 1977-81 ako 39. prezident USA.
debata (5)

Cartera (94) po úraze hospitalizovali v nemocnici v meste Americus, kde sa podrobil operácii. Podľa slov jeho hovorkyne Deanny Congileovej zákrok prebehol úspešne, rovnako ako počiatočná fáza zotavovania. S exprezidentom je v nemocnici aj jeho 91-ročná manželka Rosalynn, s ktorou žije už 73 rokov.

Bývalý šéf Bieleho domu utrpel úraz, keď sa chystal na lov divých moriek. Cartera v tejto súvislosti mrzí najmä to, že sa lovecká sezóna už končí a nebude môcť vyčerpať svoju kvótu.

Demokrat Jimmy Carter pôsobil v rokoch 1977–81 ako 39. prezident USA. V marci 2019 sa stal najdlhšie žijúcim prezidentom v dejinách USA. Predstihol vtedy exprezidenta Georgea H. W. Busha, ktorý zomrel vlani v novembri vo veku 94 rokov a 171 dní. Aj po odchode z Bieleho domu zostal verejne činný a v roku 2002 mu udelili Nobelovu cenu za mier za činnosť v jeho mimovládnej neziskovej organizácii Carter Center.

Carterovi pred niekoľkými rokmi diagnostikovali rakovinu mozgu a pečene a následne sa podrobil operácii a rádioterapii. Podľa lekárov bola liečba úspešná.

Televízia CNN pripomína, že zlomenina bedrovej kosti môže byť pre mnohých starších ľudí osudná. Na jej následky zomiera v priebehu 12 mesiacov jeden z troch pacientov nad 50 rokov.

Súčasný republikánsky šéf Bieleho domu Donald Trump zaželal Carterovi rýchle uzdravenie. Podľa vlastných slov s ním nedávno hovoril a bol vo veľmi dobrej forme. „Bude (opäť) v poriadku,“ vyjadril sa Trump.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Jimmy Carter #zlomenina