20,114 poslanciPS/SPOLU
15,723 poslanciSmer
12,072 poslanciĽSNS
9,692 poslanciKDH
9,622 poslanciSaS
5,251 poslanecOĽaNO
4,960 poslancovSMK
4,090 poslancovSNS

Zástupcovia venezuelskej vlády i opozície vycestovali na rokovania do Nórska

16.05.2019 06:43

Predstavitelia venezuelskej vlády a opozície vycestovali do Nórska na rokovania, ktorých cieľom je vyriešiť politickú krízu v juhoamerickej krajine. Informovala o tom v noci na štvrtok agentúra AP.

Podľa člena opozíciou kontrolovaného parlamentu sa do rokovaní v Osle zapoja vysokopostavení zástupcovia z oboch táborov. Podľa ďalšieho zdroja sa cesta delegácií koná na základe pozvania, ktoré dostali z Nórska.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro sa k avizovaným rokovaniam priamo nevyjadril. V rozhovore pre miestnu televíziu však povedal, že minister informácií Jorge Rodríguez je na „veľmi dôležitej“ misii mimo Venezuely.

Spojené štáty v stredu pozastavili leteckú dopravu medzi USA a Venezuelou, vrátane komerčných civilných a nákladných letov. Politické nepokoje a napätie v krajine predstavujú podľa Washingtonu pre tieto lety riziko.

Napätie vo Venezuele sa stupňuje od 23. januára, keď sa predseda parlamentu Juan Guaidó vyhlásil za úradujúceho prezidenta. Za legitímneho lídra Venezuely ho uznalo viac než 50 krajín vrátane Spojených štátov a väčšiny krajín Južnej Ameriky.

Guaidó a skupina vojakov vyzvali 30. apríla ozbrojené sily na vojenské povstanie proti prezidentovi Madurovi. Armáda sa však na ňom odmietla podieľať a pokus zvrhnúť Madura sa skončil neúspechom. Vláda to označila za pokus o puč a viac než desiatku opozičných zákonodarcov obvinila zo zrady.

Za posledné tri roky muselo Venezuelu v dôsledku hyperinflácie opustiť 3,5 milióna ľudí.

#rokovania #Nórsko #kríza vo Venezuele
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
22,7
Ruža farebná v celofáne

Ruža farebná v celofáne

34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk