USA a Europol rozložili celosvetový kyberzločinecký gang

Americká a európska polícia vo štvrtok informovali, že rozložili veľkú medzinárodnú kyberzločineckú sieť, ktorá využívala ruský škodlivý softvér na ukradnutie 100 miliónov dolárov (89,3 mil. eur) od desaťtisícov osôb po celom svete.

16.05.2019 16:33
kyber, hacker, PC, notebook, kód Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

V prípade tohto podvodu sa začalo trestné konanie v Gruzínsku, Moldavsku, na Ukrajine a v Spojených štátoch, pričom päť Rusov obvinených v Spojených štátoch je stále na úteku, uviedol Európsky policajný úrad (Europol).

Organizovaná zločinecká sieť si vybrala za cieľ „viac ako 41 000 obetí, najmä firmy a ich finančné inštitúcie“, konštatoval Europol. Sieť využívala malvér GozNym v šiestich krajinách vrátane Nemecka a Bulharska.

Prokurátor Scot Brady z Pensylvánie, kde bola podaná americká obžaloba, uviedol, že celá operácia si vyžadovala bezprecedentné medzinárodné úsilie. „Nič netušiace európske obete si mysleli, že klikajú na jednoduchú faktúru, ale namiesto toho dávali prístup hakerom k ich najcitlivejším informáciám,“ povedal Brady.

Medzi piatimi Rusmi na úteku je aj jeden, ktorý dozeral na tvorbu malvéru, jeho vývoj, ovládanie a prenajímanie iným kyberzločincom, dodal Europol.

debata chyba
Viac na túto tému: #Europol #hackerské útoky #kyberzločinci