Švédsko zorganizuje stretnutie o vytvorení možného tribunálu pre bojovníkov IS

Švédsko usporiada 3. júna stretnutie predstaviteľov viacerých krajín zamerané na možné zriadenie medzinárodného tribunálu, ktorý by súdil militantov bojujúcich v Sýrii a Iraku v radoch teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Tribunál by sa zriadil pokiaľ možno v niektorej z krajín Blízkeho východu.

17.05.2019 07:03
debata (12)

S odvolaním sa na švédskeho ministra vnútra Mikaela Damberga o tom vo štvrtok informovala agentúra AFP.

Damberg sa domnieva, že ak by bol tribunál zriadený bližšie k regiónu Blízkeho východu, pred súd by sa mohlo postaviť viac členov IS než v krajinách ako Švédsko či Británia. „Regionálny mechanizmus by bol bližšie k dôkazom a výpovediam očitých svedkov, čo by mohlo zvýšiť počet odsúdení,“ vysvetlil Damberg.

Podľa Damberga o túto záležitosť prejavilo záujem už niekoľko krajín, preto švédska vláda verí, že nastal čas zorganizovať stretnutie expertov a štátnych predstaviteľov, ktorí si navzájom vymenia svoje poznatky. Na júnovom stretnutí v Štokholme sa podľa neho plánujú zúčastniť Holandsko, Británia, Francúzsko a Belgicko.

Zároveň dodal, že za bežných okolností by sa s dotknutou krajinou vytvoril nejaký právny mechanizmus -, avšak spoluprácu so sýrskym režimom vylúčil. „Ani Švédsko, ani žiadna krajina, s ktorou som hovoril, nemá záujem o spoluprácu s režimom (Bašára) Asada. To situáciu sťažuje,“ uviedol Damberg.

Podľa údajov, ktoré zverejnila švédska tajná služba Säpo, odcestovalo v rokoch 2012 až 2017 do Sýrie a Iraku najmenej 300 Švédov, aby sa tam pripojili k extrémistickým skupinám vrátane IS.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Švédsko #Islamský štát #medzinárodný tribunál