Minister Klimkin má v úmysle po inaugurácii Zelenského podať demisiu

Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin vo štvrtok oznámil, že ihneď po pondelkovej inaugurácii nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce podať demisiu. Informovala o tom agentúra DPA.

17.05.2019 16:45
Ukrajina / voľby / prezident Foto: ,
Na snímke novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
debata (16)

„Ako som sľúbil, napísal som vyhlásenie o svojej rezignácii,“ uviedol Klimkin vo videozázname zverejnenom na svojom facebookovom účte. Vysvetlil, že tento dokument predloží počas inaugurácie v pondelok 20. mája.

Zvolený prezident Zelenskyj bude môcť slobodne sformovať svoj vlastný zahraničnopolitický tím, povedal Klimkin, ktorý je šéfom ukrajinskej diplomacie od roku 2014.

„Povedal som mu (Zelenskému), že som pripravený pomôcť tam, kde je to potrebné, kde sa naše princípy zhodujú,“ dodal Klimkin.

Zelenskyj sa funkcie ukrajinského prezidenta ujme 20. mája na slávnostnom zasadnutí ukrajinského parlamentu, ktorý o tomto termíne rozhodol vo štvrtok hlasmi 315 zo 450 poslancov.

Samotný Zelenskyj trval na tom, aby sa jeho inaugurácia konala 19. mája. Celý rad politických a verejných činiteľov sa však vyslovil proti, pretože v tento deň si na Ukrajine pripomínajú Deň pamiatky obetí politických represálií.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #inagurácia #Volodymyr Zelenskyj