Švajčiari v referende podporili prísnejšie pravidlá v oblasti vlastníctva zbraní

Švajčiarski voliči podporili v dvoch nedeľňajších referendách okrem prísnejších pravidiel v oblasti vlastníctva zbraní aj zrušenie daňových úľav pre medzinárodné korporácie so sídlom vo Švajčiarsku. Zároveň podporili zvýšenie finančných príspevkov odvádzaných do dôchodku. S odvolaním sa na konečné výsledky oboch referend o tom informovala agentúra AFP.

19.05.2019 10:12, aktualizované: 20:15
Švajčiarsko / držba zbraní / korporácie / Foto: ,
Ilustračné foto
debata (1)

Podľa konečných výsledkov súhlasilo 63,7 percenta voličov s prijatím smernice o držbe strelných zbraní, ktorú Európska únia schválila v apríli 2017. V prípade odmietnutia smernice hrozilo Švajčiarsku zhoršenie vzťahov s EÚ. Krajina síce nie je členským štátom Únie, patrí však do schengenskej zóny.

Táto referendová otázka však vyvolala vášeň v alpskej krajine s hrdou tradíciou vlastníctva zbraní a športovej streľby, kde si muži po skončení povinnej vojenskej služby môžu vziať domov svoje služobné zbrane.

Podporovatelia návrhu – vrátane parlamentu a výkonnej moci – hovorili, že podobné opatrenia prijaté Európskou úniou po teroristických útokoch vo Francúzsku sú potrebné na zabezpečenie silnej policajnej spolupráce a hospodárskych väzieb s partnermi Švajčiarska v európskom schengenskom priestore.

Oponenti návrhu zase tvrdili, že takéto opatrenia terorizmus nezastavia. Podľa nich ide o tvrdý zásah voči zákonným majiteľom zbraní – a vnímajú to ako diktát z Bruselu. Viac ako 27 percent švajčiarskej populácie vlastní strelné zbrane, čo je jedna z najvyšších mier v západnej Európe.

V druhom referende podporilo 66,4 percenta švajčiarskych voličov zrušenie daňových úľav pre medzinárodné korporácie so sídlom vo Švajčiarsku a rozhodlo tiež, že nedostatočne financovaný dôchodkový systém by mal dostávať vyššie príspevky od zamestnancov, spoločností a štátu.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa Švajčiarsku v súvislosti s doterajšou daňovou legislatívou vyhrážala, že ho dá na zoznam krajín, ktoré doteraz neuplatňujú najvyššie štandardy pre dane z príjmu právnických osôb.

V súlade s novým legislatívnym návrhom, ktorí odobrili voliči v nedeľňajšom referende, by daňové odvody mali byť vo Švajčiarsku rovnaké pre domáce i zahraničné firmy, v celkovom meradle by však mali klesnúť. Proti návrhu sa stavali ľavicové strany, vláda však referendum spojila s hlasovaním o vyšších odvodoch do dôchodku, aby tak získala aj ich podporu, píše agentúra DPA.

Švajčiarski voliči v nedeľu nehlasovali vo všetkých častiach len o zbraniach, daniach a odvodoch do dôchodku. V Bazileji napríklad odmietli aj plán miestnej ZOO na stavbu obrovského akvária, a v kantóne Schwyz zahlasovali tiež za väčšiu transparentnosť vo financovaní miestnych politických strán.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Švajčiarsko #refendum #daňové úľavy #držba zbraní #korporácie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy