Pri väzenskej vzbure v Tadžikistane zahynulo 32 väzňov a traja strážcovia

Životy troch strážcov a desiatok väzňov si vyžiadala vzbura, ktorá vypukla v trestaneckej kolónii s maximálnym stupňom stráženia v tadžickom meste Vachdat, ležiacom približne 25 kilometrov východne od metropoly Dušanbe. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo spravodlivosti.

20.05.2019 10:22
debata (1)

V kolónii sú umiestnení trestanci odsúdení za náboženský extrémizmus vrátane militantov teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Nepokoje sa začali v nedeľu večer, keď zhruba 30 väzňov odpykávajúcich si trest za členstvo v IS vzalo trojicu strážcov za svojich rukojemníkov a zavraždilo ich.

Väzni boli vyzbrojení nožmi a inými ostrými predmetmi. Nemenovaný zdroj pre Reuters povedal, že pri nepokojoch zomrelo 29 väzňov. Podľa ministerstva spravodlivosti prikročili príslušné úrady k „ráznym opatreniam zameraným na stabilizovanie situácie“. Daný rezort tvrdí, že situácia je už pod kontrolou a začalo sa vyšetrovanie incidentu.

Tlačová agentúra AP s odvolaním sa na miestne zdroje spresňuje, že zabitých väzňov je 32.

Internetové stránky tadžickej opozície v zahraničí uvádzajú, že medzi väzňami bolo mnoho obetí, dodáva stanica Slobodná Európa. Tieto zdroje ďalej tvrdia, že Zajd Saidov – podnikateľ a líder nezaregistrovanej strany Nový Tadžikistan, ktorý si v rovnakej kolónii odpykáva 26-ročný trest – nebol počas vzbury zranený.

Saidova odsúdili v decembri 2013 za finančné podvody, mnohoženstvo a sexuálne vzťahy s neplnoletou osobou.

Podľa svedectva manželiek niektorých väzňov, ktoré sa práve vtedy nachádzali v oddelenom bloku väzenského zariadenia pre súkromné návštevy, trvala streľba asi polhodinu. Miestni obyvatelia hovorili o prichádzajúcich sanitkách a policajných vozidlách.

IS sa prihlásil k zodpovednosti za inú väzenskú vzburu v Tadžikistane, ktorá si vlani v novembri vyžiadala 21 mŕtvych väzňov a dvoch strážcov. Incident sa stal v meste Chudžand na severe tejto stredoázijskej krajiny.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Tadžikistan #väzenská vzbura