V Jakarte vypukli povolebné nepokoje, hlásia šesť mŕtvych

22.05.2019 10:16, aktualizované: 14:13
Indonézia / Jakarta / nepokoje /
Jeden z demonštrantov, ktorý sa zapojil do povolebných protestov v meste Jakarta, 22. mája 2019. Autor: ,

Šesť ľudí zahynulo v stredu pri povolebných nepokojoch v indonézskom hlavnom meste Jakarta, ktoré vypukli deň po oznámení výsledkov prezidentských volieb. Údaj o zabitých sa zakladá na správach z nemocníc, ako na tlačovej konferencii informoval šéf národnej polície Tito Karnavian.

Príčina smrti týchto ľudí sa vyšetruje a Karnavian nevylúčil účasť tretích strán, ktoré mohli konať ako provokatéri.

Obete podľa neho zasiahli náboje alebo tupé predmety. Toto treba objasniť, zdôraznil policajný šéf.

Minister pre bezpečnosť Wiranto tiež oznámil, že úrady zablokujú sociálne siete v určitých oblastiach, keďže Jakartou otriasajú nepokoje.

Podporovatelia neúspešného prezidentského kandidáta Prabowa Subianta sa totiž dostali v Jakarte do zrážok s bezpečnostnými silami, zároveň podpaľovali vozidlá a hádzali kamene do polície. Tá zareagovala použitím slzotvorného plynu a gumovými projektilmi, napísala tlačová agentúra AP.

Polícia vyhlásila, že nepokoje boli skôr naplánované než spontánne.

Protestujúci sa už v utorok večer pokúšali preraziť si cestu k sídlu volebného kontrolného úradu v centre metropoly a zrážky s políciou odvtedy trvajú. Hovorca národnej polície Muhammad Iqbal uviedol, že väčšina protestujúcich prišla z oblastí mimo Jakarty a zatkli takmer 60 podozrivých provokatérov.

Miestne médiá už skôr informovali o niekoľkých úmrtiach a desiatkach zranených medzi protestujúcimi. Guvernér Jakarty Anies Baswedan, ktorý je spriaznený s porazeným prezidentským kandidátom Prabowom Subiantom, tiež predtým oznámil šesť mŕtvych.

Joko Widodo: ohrozovanie bezpečnosti nebudem tolerovať

Indonézsky prezident Joko Widodo v stredu vyhlásil, že úrady majú nepokojnú situáciu v hlavnom meste Jakarta už pod kontrolou.

Joko Widodo, obklopený veliteľom armády a ďalšími poprednými predstaviteľmi Indonézie, okrem toho vyhlásil: „Na pokroku v tejto krajine budem spolupracovať s každým, ale nebudem tolerovať nikoho, kto narušuje bezpečnosť, demokratické postupy a jednotu našej milovanej vlasti.“

Indonézska volebná komisia v utorok oznámila, že prezident Joko Widodo získal vo voľbách zo 17. apríla tohto roku 55,5 percenta hlasov voličov, čím si zabezpečil druhé funkčné obdobie v úrade hlavy štátu.

Subianto, ultranacionalis­tický bývalý generál špeciálnych síl, odmietol prijať výsledky a vyhlásil sa za víťaza. Jeho volebný tím oznámil, že plánuje výsledky napadnúť na ústavnom súde. Ako dôvod uvádza masívne podvody pri hlasovaní, ale jeho tím zatiaľ neposkytol žiadne dôveryhodné dôkazy.

#nepokoje #indonézia #Jakarta
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku