'Amerického talibanca' Johna Walkera Lindha predčasne prepustili z väzenia

23.05.2019 09:28, aktualizované: 16:16
USA / väzenský komplex
V pozadí priestory väzenského komplexu v americkom meste Terre Haute, v ktorom si John Walker Lindh, známy tiež ako "americký talibanec" odpykával trest za spoluprácu s afganskym hnutím Taliban. Autor: ,

Američana Johna Walkera Lindha, prezývaného aj "americký talib", prepustili vo štvrtok po 17 rokoch z väzenia, kde si odpykával 20-ročný trest. Lindha zajali v roku 2001 v Afganistane, kde pôsobil v radoch militantného hnutia Taliban. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Lindhovho právnika.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo označil Lindhovo predčasné prepustenie za „nevysvetliteľné a nesprávne“.

Lindhov právny zástupca Bill Cummings pre spravodajskú televíziu CNN uviedol, že jeho klient bude po prepustení z väznice s vysokým stupňom stráženia v meste Rerre Haute v štáte Indiana prevezený na bližšie nešpecifikované miesto v štáte Virgínia, kde bude pod prísnym dohľadom.

Lindh bude mať obmedzený prístup na internet a nebude sa môcť kontaktovať s inými islamistami. Existuje totiž podozrenie, že Lindh sa ani po 17 rokoch strávených vo väzení nezbavil svojho radikálneho islamistického presvedčenia.

Na archívnej snímke John Walker Lindh (vľavo)...
Na archívnej snímke John Walker Lindh (vľavo) krátko po zadržaní príslušníkmi Severoafganskej aliancie pri pevnosti Qala-e-džangi na severe Afganistanu, 1. december 2001. Autor: Reuters, Stringer
#väzenie #Taliban #prepustenie na slobodu #John Walker Lindh
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku