Americký horolezec sa stal 11. obeťou Mount Everestu v tejto sezóne

Americký horolezec, ktorý zomrel po zostupe z Mount Everestu, sa stal 11. obeťou najvyššej hory sveta v tejto sezóne, informovala v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady. Niektoré z úmrtí spôsobil dlhý pobyt v "zóne smrti" pod vrcholom z dôvodu vysokého počtu horolezcov.

28.05.2019 11:06
debata (2)
Tlačenica na Mount Evereste. Foto: Reuters, SOCIAL MEDIA
everest, horolezci, himaláje Tlačenica na Mount Evereste.

Američan 8848 metrov vysokú horu zdolal a v pondelok večer sa bezpečne vrátil do tábora pod vrcholom. Po zostupe sa uňho vyskytli problémy so srdcom, ktoré spôsobili smrť, uviedlo nepálske ministerstvo cestovného ruchu.

Nepál tento rok vydal rekordný počet 381 povolení na výstup na Mount Everest. Najmenej ďalších 140 horolezcov získalo povolenie na výstup zo severnej strany z Tibetu.

Krátke časové úseky vhodné na výstup spôsobujú, že niektoré tímy čakajú niekoľko hodín v tzv. „zóne smrti“, kde sa im míňajú zásoby kyslíka a zvyšuje sa riziko vyčerpania. Horolezci čakajú na výstup alebo zostup na jednom lane a hrozia im vyčerpanie, omrzliny, výšková choroba či nedostatok kyslíka v závere. Tieto zdržania podľa AFP spôsobili najmenej štyri z tohtoročných úm­rtí.

Počas aktuálnej sezóny zahynulo na iných himalájskych osemtisícovkách deväť ďalších horolezcov, pričom jeden je nezvestný.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #horolezci #Mount Everest