Japonský súd odmietol nárok na odškodné obetiam sterilizácie

28.05.2019 14:40

Japonský súd dnes rozhodol, že nútená sterilizácia dvoch žien, ktorá im bola vykonaná pred desiatkami rokov v rámci vládneho programu, bola protiústavná. Súd ale ženám odmietol priznať právo na odškodné, informovala agentúra Reuters. Ide o prvý zo zhruba dvadsiatich prípadov, ktorými sa súdy po celej krajine budú zaoberať. Zákon, podľa ktorého môžu obete programu požiadať o odškodnenie, vošiel do platnosti na konci apríla.

Kontroverzný zákon o eugenickej ochrane nadobudol účinnosť po vojne, zrušený bol v roku 1996. Japonská vláda nechala na jeho základe sterilizovať desiatky tisíc ľudí, väčšinu proti ich vôli. Dôvodom bola snaha zamedziť narodeniu „podradných potomkov“. Program sa týkal telesne aj duševne postihnutých, psychicky chorých, malomocných, ale aj ľudí s poruchami správania.

Dnešný rozsudok okresného súdu v meste Sendai na severe Japonska žalobkyne sklamal. Ženy vo veku okolo šesťdesiatich a sedemdesiatich rokov požadovali od štátu odškodné v celkovej výške 71,5 milióna jenov (580-tisíc eur), uviedla japonská verejnoprávna stanica NHK. Obe boli pripravené o možnosť mať deti ešte ako dospievajúce.

Podľa miestnych médií súd zamietol odškodnenie preto, že je čin už premlčaný.

Japonsko zaviedlo zákon o eugenickej ochrane v roku 1948, kedy bol v krajine zničenej vojnou nedostatok jedla. Vláda v rámci zákona sterilizovala podľa odhadov až 25-tisíc ľudí, minimálne 16 500 z nich k tomu nedalo súhlas. Záznamov sa dochovalo málo. Zákroky sa najčastejšie vykonávali v 60. a 70. rokoch, posledná operácia bola vykonaná v roku 1993.

Najznámejšie eugenické zákony zaviedlo nacistické Nemecko, mnoho ďalších krajín ale podobne ako Japonsko zaviedlo zákony podporujúce šľachtenie ľudskej rasy až v čase mieru. Väčšina ich zrušila v 70. rokoch, v komunistickom Československu bola sterilizácia naopak v roku 1971 zavedená. Zákon bol zrušený v roku 1993.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Japonsko #sterilizácie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku