Izraelský parlament odhlasoval svoje rozpustenie

Izraelský parlament odhlasoval v stredu svoje rozpustenie po tom, ako sa premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi nepodarilo vytvoriť koaličnú vládu. Nové voľby sa budú konať 17. septembra, informovala agentúra AFP.

29.05.2019 23:39 , aktualizované: 30.05.2019 00:01
debata (1)

Stodvadsaťčlenný Kneset hlasoval za svoje rozpustenie pomerom hlasov 74–45 a stanovil termín volieb. AFP pripomína, že Netanjahuovi sa nepodarilo vytvoriť koalíciu, aj keď jeho strana Likud získala vo voľbách 9. apríla väčšinu spolu so svojimi spojencami z radov pravicových a náboženských strán.

Netanjahu po hlasovaní vyhlásil, že jeho Likud nadchádzajúce voľby vyhrá. „Povedieme rýchlu, ostrú a jasnú volebnú kampaň, ktorá nás dovedie k víťazstvu. Vyhráme, vyhráme a vyhrá verejnosť,“ povedal premiér.

Snahy o vytvorenie vlády však zmaril bývalý minister obrany Avigdor Lieberman zo sekulárnej pravicovej strany Jisrael bejtejnu (Izrael náš domov), keď odmietol požiadavky ultraortodoxných židovských strán a trval na schválení nového zákona, ktorý počíta s vojenskými odvodmi ultraortodoxných Ži­dov.

V dôsledku toho Netanjahu radšej presadzoval nové voľby, ako by mal nechať prezidenta Reuvena Rivlina, aby si vybral na premiérsky post niekoho iného. Rivlin dal totiž Netanjahuovi čas na vytvorenie koalície práve do stredajšej polnoci.

Generálny prokurátor Avichaj Mandelblit vo februári oznámil, že plánuje Netanjahua obžalovať v troch korupčných kauzách, a to zo spáchania podvodu, zneužitia právomocí a úplatkárstva. Netanjahu všetky obvinenia odmieta.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #parlamentné voľby #Benjamin Netanjahu