Impeachment je špinavé slovo, odkázal Trump svojim protivníkom

31.05.2019 07:43
USA / Trump / G20 /
Americký prezident Donald Trump Autor: ,

Americký prezident Donald Trump odpovedal vo štvrtok na výzvy svojich protivníkov, aby začal Kongres s procesom jeho obvinenia, označením takéhoto postupu za "obrovské prezidentské obťažovanie". Príslušný výraz impeachment podľa vlastných slov považuje za "špinavé slovo", informovala tlačová agentúra DPA.

„Impeachovať je špinavé slovo, špinavé, oplzlé, nechutné slovo,“ povedal Trump. „Nedošlo k žiadnemu závažnému zločinu ani priestupku, tak ako budete impeachovať?“ narážal na znenie americkej ústavy.

Niektorí uchádzači o prezidentskú kandidatúru opozičnej Demokratickej strany zopakovali tento týždeň výzvu na tzv. impeachment voči Trumpovi, a to v reakcii na vystúpenie bývalého riaditeľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Roberta Muellera, ktorý vyšetroval údajné zásahy Ruska do amerických prezidentských volieb z roku 2016, keď zvíťazil Trump.

Mueller povedal v stredu na margo už dávnejšie zverejnených záverov, že obvinenie Trumpa z marenia tohto vyšetrovania „nepripadalo do úvahy“ a bolo by „protiústavné“, keďže úrad vyšetrovateľa podliehal ministerstvu spravodlivosti, záverečná správa však prezidenta ani neočistila. V prípade, že má byť úradujúcemu prezidentovi pripísaná zodpovednosť za nejaké pochybenie, ústava Spojených štátov podľa neho predpokladá využitie procesu mimo systému trestného súdnictva.

Lídri Demokratickej strany pristupujú k otázke impeachmentu voči republikánovi Trumpovi opatrnejšie a upozorňujú, že budú potrebné presvedčivé argumenty, ak má proces podporiť aj dostatočný počet kongresmanov z Republikánskej strany.

„Rusko mi nepomáhalo k zvoleniu,“ zopakoval vo štvrtok Trump s tým, že za svoj úspech je zodpovedný sám. Zároveň obvinil Muellera zo zaujatosti vyplývajúcej z toho, že ako prezident ho nenechal opäť riadiť FBI, ako aj z istého obchodného sporu spred niekoľkých rokov. „Je to niekto, kto nemá rád Donalda Trumpa,“ tvrdí prezident.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Donald Trump #impeachment
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku