Rímskokatolícka cirkev v USA čelí nárastu hlásení o sexuálnom zneužívaní detí

Rímskokatolícka cirkev v Spojených štátoch zaznamenala v poslednom sledovanom období výrazný nárast v počte hlásení o údajnom sexuálnom zneužívaní detí členmi duchovenstva.

31.05.2019 23:39
USA / cirkev / Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

Podľa výročnej správy príslušného sekretariátu americkej biskupskej konferencie, ktorá bola zverejnená v piatok, sa tento počet viac než zdvojnásobil, zatiaľ čo výdavky na odškodnenie obetí, právne zastupovanie a ochranu detí presiahli sumu 300 miliónov dolárov (269 miliónov eur), informovala tlačová agentúra AP.

V správe Sekretariátu pre ochranu detí a mládeže sa uvádza, že v období od 1. júla 2017 do 30. júna 2018 sa prihlásilo celkove 1385 dospelých osôb, a to s informáciami o 1455 prípadoch údajného zneužívania. Počas predchádzajúcich 12 mesiacov bolo nahlásených 693 prípadov.

Spomínané výdavky stúpli medziročne o 14 percent a oproti fiškálnemu roku 2014 boli dokonca dvojnásobné.

Pápež František zbavil vo februári kňazstva bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka v súvislosti s obvineniami, že pred 50 rokmi sexuálne zneužíval tínedžera.

Ide o prvého kardinála vylúčeného z kléru za sexuálne zneužívanie. McCarrick bol jedným z najvplyvnejších osobností americkej katolíckej cirkvi. Obvinenia zo sexuálneho zneužívania prenikli na verejnosť minulý rok a vyvolali veľký škandál.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #rímskokatolícka cirkev #zneužívanie detí kňazmi