Riaditeľ ruskej továrne, kde nastal výbuch, bol v piatok odvolaný pre inú nehodu

Po výbuchoch a požiari v továrni na výrobu výbušnín v ruskom meste Dzeržinsk vyhľadalo lekársku pomoc 79 ľudí. Stav 15 spomedzi nich si vyžiadal hospitalizáciu, informovala tlačová služba ruského ministerstva zdravotníctva s tým, že ide o zamestnancov továrne. Stav jednej zranenej ženy považujú lekári za vážny, dodala agentúra TASS.

, 01.06.2019 15:06, aktualizované: 19:01
2

TASS však súčasne informoval, že ministerstvo pre mimoriadne situácie uvádza inú bilanciu – podľa nej bolo zranených 42 ľudí, pričom 38 z nich sú zamestnanci továrne, zvyšní štyria sú miestni obyvatelia.

K požiaru a následnému výbuchu došlo v prevádzke na výrobu výbušnín v meste Dzeržinsk, ktoré leží v Nižnonovgorodskej oblasti ležiacej v centre európskej časti Ruska.

Požiar zachvátil plochu s rozlohou asi 100 metrov štvorcových. metre, informovali hasičské zdroje. TASS spresnil, že požiar sa už medzičasom podarilo uhasiť.

Nemenovaný zdroj pre TASS uviedol, že k incidentu mohlo dôjsť z dôvodu nedodržania pravidiel bezpečnosti pri práci.

Podľa operatívneho štábu kvalita ovzdušia v meste nebola v dôsledku požiaru a výbuchov nijako ohrozená.

Gubernátor Nižnonovgorodskej oblasti Gleb Nikitin zriadil mimoriadny štáb, na miesto nešťastia vyrazili záchranné zložky. Evakuáciu obyvateľov z okolia závodu ale úrad nenariadil, pretože podľa neho nehrozilo znečistenie vzduchu toxickými splodinami. Neskôr popoludní potom obyvateľov upokojili, že už nehrozí ani riziko ďalších prípadných výbuchov.

Podľa agentúry Interfax výbuchy a následný požiar spôsobila zrejme chyba v technologickom procese v prevádzke, kde sa vyrába TNT. Agentúra TASS s odvolaním sa na vedenie firmy uviedla, že "v jednej z budov došlo k požiaru a v dôsledku výbuchu, ktorý nasledoval po vypuknutí požiaru, došlo k materiálnym škodám. Podľa niektorých zdrojov bola jedna z budov priemyselného objektu vážne poškodená.

Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy miestni obyvatelia už publikovali na sociálnych sieťach fotografie, ako sa kúdol hustého dymu vznáša nad jednou zo štvrtí mesta. TASS dodal, že tlaková vlna vybila okná na viacerých budovách v okruhu troch kilometrov okolo továrne.

TASS dodal, že generálneho riaditeľa továrne Kristall v piatok odvolali z funkcie za „systematické porušovanie pravidiel bezpečnosti pri práci v priemyselnom objekte“. Jeho odvolanie súviselo so závermi komisie, ktorá vyšetrovala príčiny a okolnosti mimoriadnej udalosti, ku ktorej v tejto továrni došlo 4. apríla tohto roku.

Prevádzka, kde došlo k výbuchom, je súčasťou štátneho výskumného ústavu Kristall založeného v 50. rokoch 20. storočia. Špecializuje sa na tvorbu výbušnín a ich komponentov, ako aj bezpečné technológie na ich výrobu, testovanie, prepravu a likvidáciu. V roku 2011 začal pracovať pod kontrolou štátnej korporácie Rostechnologija.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #výbuch #Rusko #továreň
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy