Polícia v Toulouse použila proti žltým vestám slzotvorný plyn

01.06.2019 18:15

Vo viacerých francúzskych mestách sa v sobotu opäť konali protesty prívržencov hnutia tzv. žltých viest, informovala agentúra AFP. V meste Toulouse polícia proti demonštrantom zasiahla slzotvorným plynom, aby ich vytlačila z centra mesta.

Išlo o 29. celoštátny deň protestov, pričom v Paríži sa konali dve akcie.

Účastníci pochodu z Námestia Denfert-Rochereau na námestie Place de la Nation mali v rukách plagáty s heslami „Za sociálnu a daňovú spravodlivosť“. Ich hlavnou požiadavkou adresovanou vedeniu krajiny bolo zníženie taríf na elektrickú energiu.

Druhá skupina „žltých viest“ sa vydala na pochod po uliciach 16. parížskeho obvodu s cieľom na Place de la Nation, kde sa uskutočnil spoločný míting.

Médiá informovali, že obe akcie sa zaobišli bez incidentov. Ministerstvo vnútra uviedlo, že v Paríži sa na protestných akciách zúčastnilo asi 2000 ľudí.

Zhromaždenia žltých viest sa v sobotu mali konať v mestách Montpellier, Le Havre, Štrasburg, Bordeaux či Lyon.

V nedeľu sa podľa agentúry AFP v Paríži uskutoční pochod „zmrzačených“ ako prejav solidarity s ľuďmi, ktorí boli počas protestov a potýčok s políciou zranení.

Prvé celoštátne protesty žltých viest sa konali 17. novembra 2018, keď príslušníci hnutia vyšli do ulíc, aby vyjadrili nespokojnosť s reformami prezidenta Emmanuela Macrona. Na demonštráciách sa vtedy zúčastnilo takmer 300.000 ľudí.

Počet účastníkov protestov však neustále klesá. Lídri hnutia však tvrdia, že nepoľavia, i keď predpokladajú, že počas leta bude účasť na ich akciách nízka, ale tvrdia, že „v septembri to vypukne znova“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Francúzsko #Žlté vesty
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku