Čína ohlásila vojenské cvičenie v Juhočínskom mori

02.06.2019 10:54

Čína uzatvorila oblasť Juhočínskeho mora, kde sa v nedeľu celý deň a potom budúci týdeň v utorok pol dňa koná vojenské cvičenie. Podľa agentúry AP to oznámila čínska vládna agentúra pre námornú bezpečnosť s tým, že miestom manévrov je tá časť mora neďaleko Paracelských ostrovov, na ktorú si Čína oficiálne robí nárok.

Sporné územie Paracelského súostrovia, predtým kontrolované juhovietnamskou vládou, obsadila Čína v roku 1974. Čína si v súčasnosti nárokuje takmer celé Juhočínske more – vrátane vôd, ktorých sa domáhajú aj Vietnam, Filipíny, Taiwan, Malajzia a Brunej.

Juhočínske more je potenciálnym ložiskom bohatých zásob energetických surovín – ropy a zemného plynu – i bohatou zásobárňou rýb. Cez túto okrajovú časť Tichého oceánu prechádza aj jedna z najdôležitejších plavebných trás sveta. Na zachovaní slobody námornej plavby v danej oblasti trvajú i Spojené štáty.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #vojenské cvičenie #juhočínske more
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku