Taiwan potvrdil žiadosť o nákup amerických tankov a protivzdušných systémov

Taiwan vo štvrtok potvrdil, že požiadal o nákup vyše 100 tankov, ako aj protivzdušných systémov a protitankových striel od Spojených štátov. Takýto veľký predaj zbraní by mohol zhoršiť napätie medzi Washingtonom a Pekingom, napísala agentúra AP.

06.06.2019 09:47 , aktualizované: 11:54
debata

Taiwanské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že predložilo americkej strane žiadosť o nákup 108 tankov M1A2 Abrams, 1240 protitankových riadených striel TOW, 409 protitankových striel Javelin a 250 prenosných protivzdušných systémov Stinger.

Čína v súvislosti s predajom zbraní Spojené štáty vyzvala, aby nepoškodzovali bilaterálne vzťahy Pekingu a Washingtonu a predaj zbraní Taiwanu zastavili.

Tanky M1A2 Abrams by znamenali podstatnú modernizáciu v porovnaní s tankmi, ktoré taiwanská armáda používa teraz. Rakety TOW a Javelin zvyšujú možnosť, že by Taiwan prekazil prípadný pokus Číny vylodiť na ostrove tanky a vojakov, napísala agentúra AP.

Strely Stinger by zase umocnili obranu ostrovného štátu pred viac ako 1000 čínskymi stíhačkami a 1500 čínskymi raketami namierených na ostrov cez 160 kilometrov širokú taiwanskú úžinu.

Vybavovanie žiadosti nákupu zbraní pokračuje „ako obvykle“, dodalo taiwanské ministerstvo. AP však pripomína, že nie je jasné, kedy bola oficiálna žiadosť predložená. Spojené štáty majú totiž od jej prijatia 120 dní na to, aby reagovali.

Objavili sa aj správy, že Taiwan chce zakúpiť ďalších 66 stíhacích lietadiel F-16 v najpokro­čilejšej konfigurácii „V“.

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v marci uviedla, že jej krajina má záujem o tanky a stíhačky, bližšie podrobnosti však neposkytla.

Spojené štáty sú hlavným dodávateľom zbrojnej techniky pre Taiwan, ktorý Čína považuje za svoje územie.

debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #Taiwan #nákup vojenskej techniky