Na Ukrajine platí zmiešaný parlamentno – prezidentský systém, ktorý hlave štátu priznáva niektoré významné právomoci. Prezident má výhradné právo vymenovať šéfov rezortov zahraničia a obrany alebo šéfa kontrarozviedky SBU. Obsadenie týchto postov ale musí potvrdiť parlament. V ňom Zelenského politická formácia Sluha národa, ktorú založil tesne pred prezidentskými voľbami, nemá žiadneho poslanca.
Zelenskyj koncom mája podal v parlamente návrh na odvolanie ministra zahraničia Pavla Klimkina, ministra obrany Stepana Poltoraka a šéfa SBU Vasyla Hrycaka. Pri dnešnom hlasovaní žiaden z týchto návrhov neprešiel, potrebných 226 zo 450 hlasov Zelenského návrhy ani zďaleka nedostali. Všetci traja činitelia pritom v súlade so zvyklosťami podali po nástupe nového prezidenta do funkcie sami demisiu.
Klimkin dnes podľa ukrajinských médií o schválení rezignácie dokonca poslancov výslovne požiadal s odkazom na pravidlá „normálnej európskej kultúry“. Jeho prosbu ale poslanci nepočúvli s argumentom, že v čase operácie na východe krajiny proti separatistom nie je zmena na postoch silových rezortov vhodná.
Politický pat, ktorý vyústil v súboj parlamentu s hlavou štátu, by mohli rozriešiť mimoriadne parlamentné voľby, ktoré Zelenskyj vyhlásil na 21. júla. Podľa prieskumov verejnej mienky by jeho strana Sluha národa mala šance na výrazný úspech. Dekrét o voľbách ale na ústavnom súde napadla skupina niekoľkých desiatok poslancov. Kedy sa bude ústavný súd ich sťažnosťou zaoberať, nie je známe.