Jedným z najšokujúcejších momentov počas násilností bolo, keď vojaci vytiahli v stredu v Chartúme z rieky Níl telá 40 obetí.
Združenie SPA (Sudanese Professionals Association) zastrešujúce v súčasnosti 17 sudánskych odborových zväzov, stojace za niekoľkomesačnými protestmi v krajine, ktoré viedli k zosadeniu dlhoročného autokratického prezidenta Umara Bašíra, vyzvala obyvateľov, aby vo štvrtok zatarasili hlavné cesty a mosty.
Odplatou za armádny zásah má byť totiž „ochromenie verejného života“.
Africká únia pozastavila členstvo Sudánu do vytvorenia prechodnej civilnej vlády
Mierová a bezpečnostná rada Africkej únie (AÚ) pozastavila Sudánu s okamžitou platnosťou účasť na všetkých aktivitách AÚ po krvavých zásahoch voči civilistom v hlavnom meste Chartúm. Oznámila to vo štvrtok na Twitteri, uviedla agentúra AP.
Pozastavenie členstva Sudánu v AÚ zostane v platnosti až do zriadenia prechodnej civilnej vlády, ktorá je „jediným spôsobom, ako sa môže Sudán dostať zo súčasnej krízy“.
Predseda Komisie AÚ Moussa Faki začiatkom týždňa násilie v Sudáne ostro odsúdil. Tamojšiu vládnucu vojenskú radu vyzval, aby „chránila civilistov pred ďalšími útokmi“.
Armáda začala zasahovať proti opozičnému hnutiu v pondelok, keď násilne rozohnala jeho hlavný okupačný protest pred centrálou ozbrojených síl v Chartúme.
Vojenská rada, ktorá v apríli prevzala v krajine moc, v utorok oznámila zrušenie dohody s opozíciou o prechode moci na civilnú vládu a ohlásila zámer usporiadať v najbližších deviatich mesiacoch voľby.