Mexiko nasadí na hranice s Guatemalou armádu

Mexická vláda nasadí na svoje južné hranice s Guatemalou 6000 príslušníkov Národnej gardy. Vo štvrtok o tom vo Washingtone informoval mexický minister zahraničných vecí Marcelo Ebrard s tým, že Mexiko je takýmto spôsobom odhodlané zastaviť prichádzajúcich stredoamerických migrantov.

07.06.2019 09:48
Mexico / Migranti / Guatemala / Foto: ,
Príslušníci mexických ozbrojených síl a policajných zložiek zastavujú karavánu guatemalských migrantov v hraničnom mexickom meste Metapa, 5. júna 2019.
3

Šéf mexickej diplomacie Ebrard je aktuálne na návšteve Washingtonu, kde sa snaží oddialiť uvalenie obchodných ciel na mexické tovary. USA ich chcú zaviesť v súvislosti s nezákonnou migráciou z Mexika.

„Vysvetlili sme, že máme 6000 mužov a nasadíme ich tam,“ povedal podľa agentúry Reuters Ebrard novinárom po rokovaniach a americkými predstaviteľmi vo Washingtone. Po štvrtkovom kole rozhovorov taktiež zhodnotil, že je „optimistom“.

Ebrard dodal, že rokovania s Washingtonom o problematike migrácie budú pokračovať aj v piatok.

Americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením päťpercentného cla na dovážané tovary z Mexika s platnosťou od pondelka v prípade, pokiaľ sa nepodarí uzavrieť dohodu.

Podľa návrhu prezidenta Trumpa by sa clá na mexické tovary – vrátane áut, piva, tequily, ovocia a zeleniny – zvýšili každý mesiac o päť percent, až by v októbri dosiahli 25 percent, píše web spravodajskej stanice BBC.

Šéf Bieleho domu chce takýmito spôsobom zastaviť migrantov prevažne zo stredoamerických krajín, ktorých sa cez Mexiko do USA iba v tomto roku pokúsili dostať tisícky.

Prezident USA o svojom zámere uvaliť clá na Mexiko informoval uplynulý týždeň na Twitteri, čím prekvapil aj predstaviteľov vlastnej strany a finančné trhy.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Mexiko #armáda #Guatemala #migranti #Marcelo Ebrard