Venezuela opäť čiastočne otvorí svoju hranicu s Kolumbiou

Venezuela v sobotu čiastočne opäť otvorí svoju hranicu s Kolumbiou, takmer štyri mesiace po jej uzavretí, oznámil venezuelský prezident Nicolás Maduro. Informovala o tom agentúra DPA.

08.06.2019 08:45
utečenci, venezuela, kolumbia, potok, rieka Foto: ,
Venezuelskí utečenci.
debata (3)

„V rámci uplatňovania našej suverenity som nariadil, aby v sobotu otvorili hraničný priechod do Kolumbie v štáte Táchira,“ napísal Maduro na Twitteri. „Sme mierumilovný národ, ktorý odhodlane bráni svoju nezávislosť a sebaurčenie,“ do­dal.

Maduro nariadil čiastočne zatvoriť hranicu s Kolumbiou vo februári. Dôvodom bola snaha opozičného lídra Juana Guaidóa, ktorý sa v januári vyhlásil za dočasného prezidenta, priniesť do Venezuely humanitárnu pomoc, ktorú vláda USA letecky dopravila do Kolumbie. Maduro v tom však videl zámienku pre vojenskú intervenciu.

Oznámenie Madura prišlo niekoľko hodín po tom, čo OSN konštatovala, že len od novembra 2018 viac ako milión ľudí odišlo z Venezuely, ktorá sa zmieta v ťažkej ekonomickej a politickej kríze. Za posledné roky opustili krajinu vyše štyri milióny ľudí. Najviac ich je v Kolumbii, a to približne 1,3 milióna. V Peru sa usadilo 768 000 Venezu­elčanov, vyplýva z údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Venezuela v máji znovu otvorila svoju pozemnú hranicu s Brazíliou a námornú hranicu s ostrovom Aruba (zámorské autonómne územie Holandska) v Karibskom mori.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Venezuela #kolumbia #Nicolas Maduro
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy