Raši: Do Číny sa prišlo predstaviť 26 slovenských firiem

Kvalitné slovenské produkty by si mohli onedlho nájsť cestu na najväčší svetový trh, ktorým je čínsky trh. V čínskom meste Ningbo v sobotu predstavili čínskym podnikateľom slovenské produkty. Slovenskú prezentáciu v rámci veľtrhu China CEEC-Investment & Trade EXPO otvoril podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. Vicepremiér očakáva posilnenie spolupráce medzi oboma krajinami, ako aj nové investície, o ktorých zástupcovia slovenskej vlády rokujú v Číne v týchto dňoch.

08.06.2019 10:30 , aktualizované: 20:43
debata (6)

„Slovensko sa prvýkrát tohto podujatia zúčastňuje ako partnerská krajina spolu s Litvou. Aj preto dostalo veľký priestor a výnimočné postavenie z hľadiska prezentácie,“ priblížil Raši. Na výstavu sa prišlo potenciálnym čínskym investorom predstaviť 26 slovenských výrobcov. Sú nimi najmä poľnohospodárske a potravinárske firmy. „Sú tu producenti alkoholu, vína. Chceme sa etablovať aj v oblasti turizmu a nových technológií. Verím, že výsledkom tohto celého podujatia budú nové podpísané kontrakty,“ očakáva Raši.

Celý veľtrh podporilo aj slovenské Ministerstvo hospodárstva a Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO ). „Čína je špecifická v tom, že patrí medzi najväčšie trhy na svete a je na ňom veľmi ťažké sa presadiť. Na to, aby sa urobili obchody, potrebujú čínski partneri cítiť, že obchod má aj politickú podporu,“ priblížil vicepremiér.

Štátny tajomník rezortu hospodárstva Vojtech Ferencz vidí priestor na prehĺbenie spolupráce slovenských a čínskych firiem vo viacerých oblastiach. „Zameriavame sa na tému elektromobility. Robíme kroky na to, aby sme získali veľkého investora z Číny, aby vybudoval na Slovensku nie iba fabriku na montáž autobatérií do elektromobilov, ale aby hlavne riešil výskum a vývoj,“ priblížil Ferencz, ktorý o tejto investícii prišiel rokovať do Číny.

Okrem toho je zaujímavou oblasťou pre spoluprácu aj automotive a výskum a vývoj. „Vzťahy s Čínou sú dobré, štandardné, vieme si sadnúť za stôl a vieme rokovať,“ zhodnotil Ferencz. Slovensku sa naskytujú nové príležitosti, ako v prípade Číny, aj pre obchodné vojny vo svete. „Isté trhy sa môžu uvoľniť a na ne môžu prísť aj slovenskí výrobcovia a produkty,“ očakáva Ferencz.

Kontrakt za 120 miliónov eur

Na veľtrhu je viacero slovenských spoločností, ktoré vyrábajú mliečne a syrové výrobky. Slovensko pred niekoľkými týždňami s Čínou na summite 17+1 v chorvátskom Dubrovníku podpísalo Protokol o vývoze mlieka a mliečnych výrobkov zo Slovenska do Číny. Slovenský potravinársky priemysel na veľtrhu zastupujú aj spoločnosti, ktoré vyrábajú víno, destiláty či džemy. „Slovensko je nielen krajinou vynikajúceho jedla, ale aj krajinou šikovných a nápaditých ľudí. Preto sa tu prezentujú tiež obchodné a technologické novinky, ktoré boli na Slovensku vyvinuté, ako aj spoločnosti, ktoré sa špecializujú na obchodovanie medzi našimi krajinami,“ vysvetlil podpredseda vlády.

V prvý deň veľtrhu dve slovenské spoločnosti podpísali za účasti vicepremiéra Rašiho kontrakt v hodnote viac ako 120 miliónov eur. V provincii Hebei budú čínske firmy budovať tréningové centrum pre pilotov a palubný personál civilných leteckých spoločností a slovenské firmy im budú dodávať simulátory leteckej techniky, ako aj metodiku, tréningové postupy a ďalšie know how v tejto vysoko špecializovanej oblasti. Vicepremiér otvoril tiež stretnutie The 5th China CEEC Investment Cooperation Meeeting, ktorého hlavným cieľom bolo hovoriť o spolupráci v oblasti investícií, obchodu, kultúry, vzdelania či turizmu.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu zároveň avizoval, že chcú na Slovensku v roku 2020 zorganizovať konferenciu The 5th ministerial China-CEEC Innovation Conference.

Zlepšenie kontaktov

Zlepšiť kontakty s Čínou by mal aj novovytvorený post inovačného diplomata, ktorý získal Tibor Buček, ktorý dlhé roky pôsobil v SARIO. „Jeho prácou bude otvárať priestor v inovatívnych technológiách. Čínsky trh je z hľadiska nových technológií výnimočný a táto špeciálna pozícia bude o spájaní všetkých nápadov a smart riešení, ktoré vzniknú na Slovensku, a partnerov na tomto obrovskom trhu,“ vysvetlil Raši s tým, že post inovačného diplomata má vzniknúť celkovo v štyroch krajinách vrátane Číny.

Podľa Bučeka má každá krajina svoje špecifiká, platí to aj v prípade Číny. „Každý, kto príde do Číny, si okrem prípravy musí dať pozor na ochranu svojej značky. Mnohé čínske agentúry kopírujú značky,“ priblížil obchodovanie v tejto ázijskej krajine Buček. Firmy podľa jeho slov najčastejšie začínajú cez distribučné kanály, alebo využívajú založenie e-shopu. „E-shop je moderný, a najmä v Číne. Vo svete nie je sofistikovanejší predaj cez e-shop ako v Číne. Kto sa chce presadiť so svojimi produktmi, tak musí počítať s tým, že by mal nájsť niekoho, kto bude robiť aj internetový obchod,“ objasnil Buček.

Dobré je podľa neho tiež mať obchodného partnera, ktorý firmu zastupuje v Číne. „Bez domáceho čínskeho partnera sa veľmi ťažko firma presadí, či už ide o administratívnu záťaž, alebo jazykovú bariéru. Dlhotrvajúce vybavovanie rôznych licencií a prístupov pri zabezpečovaní miesta, ale najmä pri potravinách ide o licencie,“ dodal Buček.

Vicepremiér je na návšteve krajiny do pondelka (10.6.). V sobotu okrem otvorenia slovenského stánku na výstave absolvoval aj biznis stretnutie slovenských a čínskych zástupcov, ako aj rokovania s predstaviteľmi provincie Če-tiang, v ktorej sa Ning-po nachádza.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #veľtrh