Vrak potopenej lode v Budapešti vyzdvihnú najskôr v utorok

Potopená maďarská vyhliadková loď Hableány, ktorá leží po zrážke s výletnou loďou Viking Sygin na dne Dunaja pri budapeštianskom Margitnom moste, sa na hladinu pomocou žeriavu Clark Ádám dostane najskôr v utorok, povedal v sobotu popoludní v Budapešti šéf komunikačného odboru protiteroristickej jednotky TEK Nándor Jasenszky.

08.06.2019 13:31 , aktualizované: 18:23
žeriav Clark Ádám maďarsko budapešť loď... Foto: ,
Plávajúci žeriav Clark Ádám pláva po Dunaji k Margitinmu mostu, kde približne v deväťmetrovej hĺbke leží na dne Dunaja vrak vyhliadkovej lode Hableány.
debata (3)

Ako dodal, potápačom sa do sobotňajšieho popoludnia podarilo zakryť všetky okná a dvere na jednej strane vraku. Cieľom tohto kroku bolo zabezpečiť, aby pri vyzdvihovaní lode sa z nej neodstalo von žiadne z prípadných tiel obetí na palube. Podľa jeho slov potápači pokračujú v zakrývaní otvorov lode aj na druhej strane plavidla.

„Laná sú už umiestnené pod loďou a na jednej strane sú uchytené nad hladinou na tlačnom člne. V súčasnosti priplával na druhú stranu vraku ďalší tlačný čln, ktorý poslúži na uchytenie lán na opačnej strane. Týmito lanami budú vtiahnuté pod trup vraku popruhy, ktorými žeriav loď vyzdvihne,“ povedal hovorca a poznamenal, že dĺžka tohto procesu bude závislá od toho, ako sa bude správať podložie, na ktorom plavidlo leží. Štvorica popruhov by sa na svoje miesto mala dostať v nadchádzajúcich dňoch, poznamenal Jasenszky.

Podotkol, že vážnym logistickým procesom bude dezinfekcia potápačov po kontakte s telami obetí. Do pátrania po nezvestných vo vode nasadili aj špeciálne vycvičených psov z Nemecka, ktorí dokážu hľadať utopené osoby. Psov podľa jeho slov ponúklo nemecké veľvyslanectvo v Budapešti.

Po vyzdvihnutí lode, keď už bude plavidlo na hladine, sa začne zdĺhavý proces vyčerpania vody a následne budú musieť odborníci rozhodnúť, akým spôsobom bude vrak z miesta nehody prevezený. Vrak naplnený usadeninami a s vodou bude pri vyzdvihovaní vážiť približne 60 ton.

Potápači oceňujú slovenskú pomoc

Zníženie prietoku Dunaja slovenskými vodohospodármi v sobotu od 01.00 do 04.00 h by sa malo prejaviť poklesom hladiny a rýchlosťou prúdenia vody Dunaja v sobotu podvečer, povedal v reakcii v sobotu Nándor Jasenszky.

„Ťažko sa to dá na hodiny a minúty presne určiť. Súčasná prognóza je, že vplyv tohto kroku bude citeľný dnes večer. Za všetko, čo zníži hladinu a spomalí tok rieky, sú ľudia pracujúci pod vodou vďační. Určite to napomôže podmienkam záchranných prác, čo prijímame s radosťou a s vďakou,“ zdôraznil hovorca TEK v súvislosti so záchrannými prácami potopenej vyhliadkovej lode Hableány, ktorá leží po zrážke s výletnou loďou Viking Sygin na dne Dunaja pri budapeštianskom Margitnom moste.

Riaditeľstvo maďarského vodohospodárskeho podniku OVF vo štvrtok požiadalo slovenskú partnerskú organizáciu, aby čiastočným znížením prietoku Dunaja napomohla urýchleniu poklesu jeho hladiny. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) v sobotu nadránom na štyri hodiny znížil prietok na Vodnom diele Gabčíkovo.

Na breh Dunaja i na Margitin most prichádzajú Budapešťania i turisti. Mnohí z nich prinášajú kvety i kytice, aby si uctili pamiatku obetí tragickej havárie. Na Margitinom moste sú vyvesené čierne zástavy a vlajky sú na viacerých lodiach v Budapešti spustené na pol žrde. Záchranné práce sledujú televízne štáby a novinári, vrátane početnej skupiny juhokórejských žurnalistov.

K zrážke vyhliadkovej a výletnej lode došlo 29. mája krátko po 21.00 h pod Margitiným mostom. Vyhliadková loď s 33 juhokórejskými turistami a dvojčlennou posádkou sa následne v priebehu siedmich sekúnd potopila. Bezprostredne po zrážke sa z vôd Dunaja podarilo zachrániť sedem ľudí. V súčasnosti pátrajú ešte po ôsmich nezvestných turistoch a jednom členovi posádky.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Budapešť #Dunaj #loď