Loď Viking Sygin, ktorá sa zrazila s vyhliadkovou loďou, sa vrátila do Maďarska

Švajčiarska výletná loď Viking Sygin, ktorá sa 19. mája zrazila v Budapešti s maďarskou vyhliadkovou loďou Hableány s 33 kórejskými turistami na palube, sa v nedeľu vrátila na územie Maďarska. Nie je však jasné, či pripláva aj do Budapešti, napísal v pondelok spravodajský server 24.hu.

10.06.2019 10:32
debata

Výletná loď v pondelok ráno vyplávala z Ostrihomu smerom na maďarské hlavné mesto, avšak cieľom jej plavby je podľa webovej stránky VesselFinder.com Visegrád, a nie Budapešť.

Internetové vydanie denníka Népszava v tejto súvislosti pripomína, že ministerstvo zahraničných vecí Južnej Kórey žiadalo od maďarských orgánov, aby Viking Sygin dočasne zadržali. Maďarsko však umožnilo, aby Viking Sygin pokračoval v plavbe už na druhý deň po tragickej nehode – s tým, že všetky dôkazy z neho už zhromaždili.

Pátranie po nezvestných z potopenej lode Hableány stále pokračuje. Polícia v nedeľu oznámila, že sa podarilo identifikovať telo Kórejčanky, ktoré našli približne 30 kilometrov južne od Budapešti pri Százhalombatte. Medzinárodný tím záchranárov pátra ešte po siedmich Juhokórejčanoch a maďarskom kapitánovi potopenej lode.

Plavidlo, ktoré leží po zrážke s výletnou loďou Viking Sygin na dne Dunaja pri budapeštianskom Margitinom moste, sa na hladinu pomocou žeriavu Clark Ádám dostane najskôr v utorok. Potápači umiestňujú v týchto dňoch pod trup lode postroje, prostredníctvom ktorých ich žeriav vyzdvihne.

K zrážke vyhliadkovej a výletnej lode pod Margitiným mostom došlo 29. mája krátko po 21.00 h. Vyhliadková loď s 33 juhokórejskými turistami a dvojčlennou posádkou sa následne v priebehu siedmich sekúnd potopila. Bezprostredne po zrážke sa z vôd Dunaja podarilo zachrániť sedem ľudí.

debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Budapešť #Dunaj #nehoda lode