USA umelo vyvolávajú napätie na Blízkom východe, tvrdí Moskva

14.06.2019 19:54

Rusko v piatok obvinilo Spojené štáty z toho, že vyvolávajú napätie na Blízkom východe. Kritický komentár Moskvy na adresu USA prišiel potom, čo Washington obvinil zo štvrtkového útoku na dva ropné tankery v Ománskom zálive Irán, hoci na to nemal dostatočné dôkazy. Stanoviská Spojených štátov sú podľa ruského ministerstva zahraničných vecí "iránofóbne a umelo vyvolávajú napätie". Rusko útoky odsudzuje, no uvádza, že na vinníka sa bude dať ukázať až po tom, ako sa uskutoční "dôkladné a nestranné medzinárodné vyšetrovanie".

Rusko sa zároveň poďakovalo Iránu za to, že pomohlo zachrániť 11 ruských námorníkov, ktorí patrili k posádke jedného z tankerov.

Neznámi páchatelia vo štvrtok v Ománskom zálive zaútočili na japonský ropný tanker Kokuka Courageous a nórsky tanker Front Altair, ktoré po mohutných výbuchoch zachvátili plamene. Posádky oboch plavidiel museli evakuovať, na oboch lodiach bolo zhodne po 23 osôb.

Spojené štáty vzápätí z útokov obvinili Irán, ktorý však ešte predtým vyhlásil, že s nimi nemá nič spoločné. Američania informácie o tom, že za útokom stál Irán, zatiaľ nepodložili žiadnymi dôkazmi.

Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo zatiaľ len vyhlásil, že o tom svedčia spravodajské informácie, a povedal, že Irán je jednou z mála krajín v oblasti, ktorá má na takéto útoky kapacity.

Obvinenia smerom k Iránu zopakoval v piatok aj americký prezident Donald Trump, ktorý na rozdiel od šéfa americkej diplomacie volil tradične šťavnatejší jazyk a Irán označil za „krajinu terorizmu“.

K podobným útokom došlo aj presne pred mesiacom, keď neznámi páchatelia zaútočili na štyri ropné tankery Spojených arabských emirátov neďaleko pobrežia tejto krajiny. K týmto útokom sa doteraz nikto neprihlásil. Spojené štáty aj z týchto útokov obvinili Irán, ten to však poprel.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Moskva #USA #Irán #Blízky východ #napätie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku