The Times: Británia a Rusko zvažujú stretnutie Mayová - Putin

Odchádzajúca britská premiérka Theresa Mayová zvažuje osobné stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v snahe o začatie otepľovania vo vzájomných vzťahoch ešte pred nástupom nového britského premiéra, ktorý ju v úrade už čoskoro vystrieda. Oba lídri by sa mohli stretnúť na júnovom summite krajín G20 v Japonsku, napísal britský denník The Times.

17.06.2019 10:54
theresa mayová Foto: ,
Odchádzajúca britská premiérka Theresa Mayová.
debata (21)

Noviny uviedli, že stretnutie Mayovej s Putinom sa uskutoční jedine vtedy, ak bude jasný účel tohto stretnutia. Mayová sa s Putinom stretla vlani na novembrovom summite G20 v Argentíne, kde k nej ruský prezident neformálne pristúpil.

Agentúra Reuters pripomenula, že diplomatické vzťahy medzi Ruskom a Britániou sa dostali na najnižšiu úroveň za uplynulé desaťročia po útoku na bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju. Oboch otrávili vlani v marci v anglickom meste Salisbury.

Londýn po otrave vyhlásil, že voči Skripaľovcom bola použitá vojenská nervovoparalytická látka novičok, vyrobená v Rusku, a pokus o vraždu „takmer určite“ schválil Kremeľ. Rusko svoju účasť na útoku v Salisbury odmieta.

Európski spojenci a Spojené štáty sa následne priklonili k Mayovej postoju a nariadili najrozsiahlejšie vyhostenie ruských diplomatov od obdobia studenej vojny. Moskva vzápätí oznámila vyhostenie diplomatov západných.

Summit G20 v japonskej Osake (28.-29. júna) bude pravdepodobne Mayovej poslednou medzinárodnou vrcholovou schôdzkou v úrade premiérky, píše britský denník The Guardian.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Rusko #Vladimir Putin #Theresa Mayová