Viceprezident Boeingu sa ospravednil za tragédie lietadiel typu MAX

Vysoký predstaviteľ spoločnosti Boeing sa v pondelok ospravedlnil aerolíniám a rodinám obetí leteckých nešťastí, ktoré postihli lietadlá typu Boeing 737 MAX v Indonézii a Etiópii. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

17.06.2019 13:11 , aktualizované: 19:04
Indonesia Boeing Cancellation Foto: ,
Na snímke lietadlo typu Boeing 737 MAX 8
debata (10)

Viceprezident spoločnosti Randy Tinseth novinárom na Parížskom aerosalóne povedal, že „je nám veľmi ľúto všetkých zmárnených životov pri haváriách zmieneného typu lietadla s celkovou bilanciou 346 mŕtvych“. Prvá nehoda sa stala v októbri indonézskej leteckej spoločnosti Lion Air a druhá v marci spoločnosti Ethiopian Airlines.

Tinseth zároveň zdôraznil, že mu je „veľmi ľúto prerušenia prevádzky aerolínií následkom celosvetového stiahnutia všetkých lietadiel typu MAX, a takisto "pasažierov, ktorých tieto opatrenia poškodili“. Podľa jeho slov Boeing usilovne pracuje na tom, aby zistil, čo sa stalo. Kedy budú môcť zmienené lietadlá znova lietať, však neuviedol.

Ďalší činitelia Boeingu uviedli, že spoločnosť kladie veľký dôraz na bezpečnosť a kontakt s rodinami obetí.

Dosiaľ sa zistilo, že senzory na meranie uhla náklonu ani pri jednom z lietadiel nefungovali správne a iniciovaný softvér, ktorého úlohou je stabilizácia prednej časti lietadla počas letu, zlyhala a nosy lietadiel začali smerovať k zemi.

Piloti neboli schopní opätovne získať kontrolu nad strojom. Obe nešťastia sa stále vyšetrujú v súvislosti so zlyhávajúcim kokpitovým varovným systémom v lietadlách typu MAX.

Manažér nevylučuje premenovanie modelu

Boeing pokladá premenovanie problémového modelu 737 Max za možné. Môžem povedať, že sme otvorení pre všetky návrhy, uviedol v pondelok finančný šéf koncernu Greg Smith v Le Bourget, kde sa začal najväčší letecký veľtrh na svete.

Koncern chce urobiť všetko pre to, aby obnovil dobrú povesť modelu. Ak to znamená, že ho budeme musieť aj premenovať, urobíme to, dodal manažér. Ak by to nebolo potrebné, potom koncern prijme iné opatrenia.

Americký prezident Donald Trump navrhol Boeingu premenovať model už v apríli. Keby som mal Boeing, model 737 by som dal do poriadku, pridal by som mu niekoľko skvelých vlastností a lietadlo by som premenoval, uviedol.

Pri havárii boeingu smerujúceho do kenského Nairobi zahynuli pri etiópskej metropole Addis Abeba ľudia z 35 krajín. Medzi obeťami zo Slovenska je rodina poslanca Národnej rady SR Antona Hrnka – manželka, dcéra a syn -, ako aj charitatívna pracovníčka z organizácie Dobrá novina.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Boeing #boeing 737 MAX