Guterres vyjadril znepokojenie v súvislosti so stupňujúcimi sa bojmi v Idlibe, ktorými trpí civilné obyvateľstvo.
Šéf Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs – OCHA) Mark Lowcock na utorkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) povedal, že svet čelí „humanitárnej kríze, ktorá sa odohráva priamo pred našimi očami“.
Časti provincií Aleppo, Hamá a Idlib, ktoré sú poslednou baštou džihádistov v Sýrii, mali byť ochránené pred mohutnou ofenzívou vládnych síl nárazníkovou zónou. Dohodu o nej podpísali Rusko a Turecko vlani v septembri.
Táto dohoda však v praxi nikdy nebola plne implementovaná, pretože džihádisti sa odmietli stiahnuť z oblasti, ktorá mala byť demilitarizovanou zónou.
Sýrska vláda a Rusko od konca apríla vystupňovali bombardovanie tohto regiónu.
Vojnový stav si za posledných šesť týždňov podľa Lowcocka vyžiadal životy viac ako 230 civilistov, stovky utrpeli zranenia a 300 000 ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy.
„Útoky na civilistov a civilnú infraštruktúru musia okamžite prestať,“ povedal.
Guterres Rusko a Turecko vyzval, aby situáciu stabilizovali „bez dohody“. Kríza v Sýrii podľa neho nemá vojenské riešenie a zdôraznil, že ľudské práva a medzinárodné humanitárne právo je potrebné rešpektovať aj „v rámci boja proti terorizmu“.
Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia povedal, že Rusko nikdy neútočilo na civilistov a septembrová dohoda je podľa neho naplno realizovaná, s čím však nesúhlasil veľvyslanec Turecka.