Kanadský premiér schválil sporné rozšírenie ropného potrubia

19.06.2019 08:12
Kanada / potrubie /
Oceľové rúry, ktoré majú byť použité pri rozširovaní ropovodu v rámci projektu spoločnosti Trans Mountain, ktorý schválila kanadská vláda. Kamloops, Britská Kolumbia, Kanada, 18. jún 2019. Autor: ,

Kanadský premiér Justin Trudeau schválil v utorok sporné rozšírenie ropovodu s cieľom prepraviť ropu na pobrežie Tichého oceánu a vyvážať ju do zahraničia. Informovala o tom agentúra AFP.

Vláda podľa Trudeauových slov schválila projekt spoločnosti Trans Mountain. Ten rozšíri už existujúce potrubie, ktoré bude denne prepravovať 890 000 barelov ropy z vnútrozemskej provincie Alberta na pobrežie Tichého oceánu. Nahradí menšie, rozpadajúce sa potrubie z roku 1953.

Trudeauova vláda schválila rozšírenie potrubia už v roku 2016 tvrdiac, že je v „národnom záujme“ znížiť závislosť Kanady na trhu USA, podporiť lokálnu výrobu a získať pre svoju ropu lepšiu cenu.

Výstavba sa však oneskorila pre protesty a právne námietky. Environmentálni aktivisti a kmene pôvodných obyvateľov sa obávajú, že zvýšenie prepravy cez morský terminál vo Vancouveri môže zabrániť obnove populácie kosatiek.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ropovod #Kanada #Justin Trudeau
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku