OSN: Koncom roka 2018 bolo na svete vysídlených rekordných 70,8 milióna ľudí

19.06.2019 08:50
migranti
Ilustračné foto. Autor: ,

Viac než 70 miliónov ľudí bolo minulý rok celosvetovo považovaných za vysídlených zo svojich domovov. Oznámil to v stredu Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (United Nations High Commissioner for Refugees - UNHCR). Ide o rekordnú bilanciu za uplynulých 70 rokov existencie tejto medzinárodnej organizácie.

Toto číslo však podľa OSN, ktorú cituje tlačová agentúra AFP, stále neodráža reálny počet utečencov a žiadateľov o azyl. UNHCR vo svojej výročnej správe o globálnych trendoch ďalej spresňuje, že 70,8 milióna vysídlených osôb je „opatrným“ odhadom vzhľadom na počet ľudí, ktorí utiekli pred krízou z Venezuely.

Na porovnanie, na konci roku 2017 bolo za nútene vysídlených následkom násilia alebo perzekúcie považovaných 68,5 milióna ľudí. UNHCR pripisuje tento nárast pretrvávajúcemu interetnickému konfliktu v Etiópii a hospodárskej kríze vo Venezuele, odkiaľ denne utekajú tisíce ľudí kvôli nedostatku základných potravín a liekov.

Podľa odhadov OSN od začiatku roka 2016 utieklo z Venezuely 3,3 milióna obyvateľov. Šéf UNHCR Filippo Grandi novinárom v Ženeve povedal, že zmienený údaj 70,8 milióna vysídlených osôb zahŕňa iba tých Venezuelčanov, ktorí oficiálne požiadali o azyl – zhruba pol milióna ľudí.

Celkovo sa počet vysídlených ľudí vo svete za uplynulých 20 rokov zdvojnásobil a v súčasnosti táto bilancia prevyšuje počet obyvateľov Thajska. Podľa Grandiho daný trend pokračuje „zlým smerom“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#OSN #UNHCR #vysídlenci
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku