Nemecko a Katar sa usilujú o zorganizovanie "vnútroafganského dialógu"

Osobitný splnomocnenec generálneho tajomníka OSN pre Afganistan Tadamiči Jamamoto v stredu oznámil, že Nemecko a Katar pracujú na zorganizovaní "vnútroafganského dialógu" v snahe začať rozhovory medzi oficiálnou vládou v Kábule a radikálnym hnutím Taliban. Informovala o tom v noci na štvrtok agentúra AFP.

20.06.2019 07:29
1

„Priame rokovanie medzi Spojenými štátmi a Talibanom pokračuje so širokou medzinárodnou podporou“, povedal Jamamoto na pôde Bezpečnostnej rady Organizácie spojených národov (BR OSN) v New Yorku.

Povedal, že okrem tohto úsilia sa „Afganistan a niektorí z jeho medzinárodných partnerov, a to najmä Nemecko a Katar, pripravujú na vnútroafganský dialóg“, ale podrobnosti ani časový plán neuviedol.

„Každé úsilie musí byť zamerané na jeden spoločný cieľ: začať oficiálne rokovania medzi afganskou vládou a Talibanom a dosiahnuť mierovú dohodu,“ dodal Jamamoto.

Nemecko-katarskej iniciatíve vyjadrili podporu Spojené štáty a ďalšie krajiny vrátane Francúzska.

Taliban po 18 rokoch konfliktu vedie rokovania s osobitným vyslancom Spojených štátov pre mierový proces Zalmayom Khalilzadom. Ich cieľom je dosiahnuť mierovú dohodu.

Rokovania sa však zadrhávajú na základnej otázke, čiže termíne odchodu amerických síl z Afganistanu. Taliban odmieta rokovať priamo s afganskou vládou, ktorú označuje za „bábkový režim“.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Katar #vnútroafgansky dialóg