„Sporné opatrenia porušujú zákaz diskriminácie na základe pohlavia a zásady neodvolateľnosti sudcov a nezávislosti súdov,“ uviedol vo svojom vyhlásení generálny advokát Evgeni Tančev. Súdny dvor EÚ sa nemusí riadiť stanoviskom svojho „poradcu“, ale vo väčšine prípadov jeho názory rešpektuje.
Poľská vládna Strana práva a spravodlivosti (PiS) po prevzatí moci v roku 2015 presadila množstvo opatrení, ktoré podľa organizácií na ochranu ľudských práv a tiež Európskej komisie ohrozujú právny štát a posilňujú vládnu kontrolu nad poľským súdnictvom.
V roku 2017 Poľsko v rámci spornej reformy súdnictva prijalo novelu zákona, ktorou sa menia pravidlá odchodu sudcov do dôchodku. Platí to pre bežných sudcov, prokurátorov i sudcov najvyššieho súdu – pre ženy bol určený vek 60 rokov a pre mužov 65 rokov namiesto predošlej vekovej hranice 67 rokov.
Pozmenený zákon okrem toho ponechal ministrovi spravodlivosti (člen vládnucej strany a vlády) právomoc, aby predĺžil obdobie aktívnej služby sudcov, čo podľa generálneho advokáta Súdneho dvora EÚ viedlo k tomu, že súdnictvo sa stalo závislým od výkonnej moci.
Predstavitelia strany PiS zákonné opatrenia zamerané na sudcov zdôvodnili tvrdením, že tieto zmeny sú potrebné na zlepšenie efektívnosti súdov a zbavenie krajiny od zvyšku komunizmu.
Európska komisia, ktorá je strážkyňou zmlúv EÚ, zažalovala Poľsko za zákonné zmeny, ktoré umožnili vláde odvolať niektorých sudcov a nahradiť ich vlastnými nominantmi. Tí prešli výberom cez Národnú radu súdnictva, ktorá je pod kontrolou vládnucej strany.
„Generálny advokát Tančev dospel k záveru, že znížením veku odchodu do dôchodku pre sudcov, a tým, že minister spravodlivosti dostal poverenie, aby predĺžil aktívne obdobie týchto sudcov, Poľsko porušilo svoje povinnosti vyplývajúce z práva EÚ,“ uvádza sa vo vyhlásení súdnej inštitúcie poskytnuté médiám.