EÚ bude predsedať stretnutiu o jadrovej dohode s Iránom vo Viedni

Európska únia (EÚ) bude predsedať stretnutiu krajín zapojených do jadrovej dohody s Iránom z roku 2015. Schôdzka predstaviteľov na vysokej úrovni sa uskutoční 28. júna vo Viedni. Okrem EÚ budú mať na nej svoje zastúpenie aj Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko, Veľká Británia a Irán.

21.06.2019 10:14
debata (3)

Únia vo štvrtok vo vyhlásení uviedla, že stretnutie zvolali „s úmyslom zabezpečiť pretrvávajúce uplatňovanie“ dohody, ktorá sa od vlaňajšieho odstúpenia USA dostáva pod čoraz väčší tlak.

Účastníci sa na ňom budú zaoberať „výzvami“ vyplývajúcimi zo stiahnutia USA a znovuzavedenia ich sankcií voči Iránu, ale aj tohtotýždňovým vyhlásením Teheránu, že by mohol prekročiť limity zásob uránu, ktoré vyplývajú z danej dohody.

„Verím, že dohoda podpísaná v roku 2015 nie je dostatočná, ale je to dobrá dohoda. Je mi ľúto vyhlásenia Iránu zo začiatku týždňa. Francúzsko urobí všetko pre to, aby Irán zostal pri dohode,“ vyjadril sa po zasadnutí Európskej rady francúzsky prezident Emmanuel Macron. Francúzska hlava štátu zároveň vyzvala na deeskaláciu napätia medzi Spojenými štátmi a Iránom.

„Chceme zachovať kolektívnu bezpečnosť v regióne, bezpečnosť našich spojencov. Chceme udržať maximum záruk, aby sme sa uistili, že Irán nedostane jadrovú zbraň. Najdôležitejšie je vyhnúť sa akejkoľvek forme eskalácie,“ skonštatoval Macron.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Viedeň #jadrová dohoda