Vládny kandidát priznal porážku vo voľbách istanbulského starostu

Bývalý turecký premiér Binali Yildirim, ktorý sa uchádzal o post starostu Istanbulu ako kandidát vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), priznal v nedeľu svoju porážku po tom, ako začali prichádzať výsledky opakovaných volieb v tomto veľkomeste. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

23.06.2019 09:41, aktualizované: 19:48
Turecko / komunálne voľby / Foto: ,
Žena ukazuje volebný lístok v jednej z volebných miestností počas opakovaných komunálnych volieb v Istanbule 23. júna 2019.
debata (2)

Yildirim zároveň zablahoželal svojmu hlavnému súperovi, kandidátovi opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Ekremovi Imamoglovi. Ten podľa takmer úplných výsledkov vedie o viac než 715 000 hlasov.

„Blahoželám mu a želám mu úspech,“ povedal Yildirim na margo výsledku svojho protivníka.

Obyvatelia Istanbulu si opäť volili starostu približne sedem týždňov po tom, ako boli výsledky pôvodných volieb anulované na základe podnetu AKP. Opakované voľby mali štyroch kandidátov, hlavný súboj však viedli práve Yildirim a Imamoglu.

Opozičný uchádzač zvíťazil už vo voľbách z 31. marca, avšak s tesnejším náskokom 13 729 hlasov. Vládnuca AKP vtedy výsledky napadla pre údajné nezrovnalosti.

Nedeľňajšie voľby v najväčšom tureckom meste boli pozorne sledované doma, no tiež v zahraničí. Podľa mnohých ide o skúšku pre stav demokracie v krajine.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Istanbul #komunálne voľby #Recep Tayyip Erdogan #Tureko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy