Napätie medzi Moskvou a Tbilisi rastie, Rusko sprísňuje kontroly gruzínskych vín

24.06.2019 12:14
protest, demonštrácia, tbilisi, gruzínsko
Demonštranti pred budovou gruzínskeho parlamentu v Tbilisi. Autor: ,

Ruský úrad na ochranu spotrebiteľov sprísnil kontroly dovážaného gruzínskeho vína. Ako dôvod uviedol "zistenia zvýšeného dovozu vín nižšej kvality".

Rozhodnutie úradu padlo po minulotýždňových protestoch v Tbilisi. Tie nasledovali po vystúpení poslanca ruskej Štátnej dumy Sergeja Gavrilova v budove gruzínskeho parlamentu 20. júna, ktorý tam predsedal Medziparlamentnému zhromaždeniu pravoslávia (IAO). Gavrilov v čase rusko-gruzínskej vojny v roku 2008 podporoval Abcházsko a Osetsko a aj v predvečer svojej cesty do Tbilisi uviedol, že uznanie Abcházska a Južného Osetska Ruskom považuje za nezvratné.

Ruský prezident Vladimir Putin zareagoval na protesty v Tbilisi zákazom letov ruských leteckých spoločností do Gruzínska a neskôr Rusko oznámilo zákaz pre gruzínske aerolínie využívať od 8. júla ruské letiská. Okrem toho aj cestovným kanceláriám bolo odporučené, aby zastavili predaj zájazdov do Gruzínska a ruskí turisti, ktorí sa v Gruzínsku nachádzali, boli vyzvaní, aby sa vrátili domov.

Najnovšie sa ruské úrady zamerali na kvalitu gruzínskeho vína. Aj v minulosti bolo víno obeťou sporov medzi Moskvou a Tbilisi, keďže patrí k významným vývozným artiklom Gruzínska.

Rusko takto zakázalo dovoz gruzínskeho vína a minerálnych vôd v roku 2006. Aj vtedy Moskva uvádzala, že nie sú v súlade s normami v Ruskej federácii. Tbilisi však opatrenia označilo za politicky motivovaný krok, keďže dva roky predtým nastúpil do funkcie prezidenta prozápadne orientovaný Micheil Saakašvili. Po ukončení jeho pôsobenia v prezidentskom úrade v roku 2013 Rusko zákaz na dovoz vína a minerálnych vôd zrušilo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #Gruzínsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku