V rozhovore pre stanicu Fox Business Network dostal Trump otázku, či USA pôjdu do vojny proti Iránu. „Dúfam, že nie, ale budeme vo veľmi silnej pozícii, ak by sa malo niečo stať. Sme vo veľmi silnej pozícii. Môžem vám povedať, že by to netrvalo veľmi dlho,“ uviedol Trump s tým, že nehovorí o nasadení vojakov do pozemných operácií.
Rúhání: Pre vyriešenie americko-iránskeho sporu je nutné zrušiť sankcie
Neustále sa vyostrujúci spor medzi Spojenými štátmi a Iránom nebude vyriešený, pokým Washington nezruší protiiránske sankcie. Iránsky prezident Hasan Rúhání to povedal v utorok večer v telefonáte s francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom, informovala tlačová agentúra DPA.
„Naše sily tiež budú účinne čeliť ďalším agresiám Spojených štátov voči našim hraniciam,“ varoval Rúhání a pripomenul minulotýždňové zostrelenie amerického bezposádkového lietadla. Dodal, že Irán „nemá žiadny záujem na napätí v regióne a obzvlášť nechce vojnu, a to ani so Spojenými štátmi“. Zodpovednosť za súčasnú situáciu pripísal Washingtonu.
Rúhání ďalej uviedol, že Irán je stále oddaný jadrovej dohode z roku 2015, ktorej ďalší osud je v súčasnosti neistý, a že je ochotný preukázať pružnosť. „Nebudeme podnikať nič, čo by sme nemohli zvrátiť,“ ubezpečil.
Dohoda z roku 2015, oficiálne označovaná ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA), zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Iránska vláda ešte začiatkom mája vyhlásila, že sa ďalej necíti viazaná dohodnutými ohraničeniami, pokiaľ ide o zásoby obohateného uránu a ťažkej vody. Americký prezident Donald Trump pritom odstúpil od spomínanej dohody už v máji 2018 a následne obnovil sankcie voči Iránu vrátane embarga na dovoz ropy.
Podľa Rúháního by sa Teherán k dodržiavaniu svojich záväzkov vrátil, ak by dokázali svoje záväzky dodržať aj zvyšní signatári dohody – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko a Rusko. Jednostranným odstúpením podľa neho Spojené štáty „poškodili všetkých vrátane vlastných obyvateľov“.