Severokórejský rezort diplomacie tiež zopakoval svoju požiadavku, v súlade s ktorou musia USA do konca decembra vypracovať obojstranne prijateľné návrhy zamerané na záchranu jadrových rokovaní s KĽDR. Vyhlásenie ministerstva bolo podľa agentúry AP zjavným vyjadrením nevôle Pchjongjangu so Soulom i Washingtonom v súvislosti s pozastavenými rokovaniami. Rezort v ňom tiež uviedol, že KĽDR pri jednaní z USA „nikdy nepôjde cez“ Južnú Kóreu.
Severokórejské ministerstvo označilo za lživé nedávne vyjadrenia juhokórejských predstaviteľov, vrátane tamojšieho prezidenta Mun Če-ina, tvrdiacich, že medzikórejské rokovania momentálne prebiehajú prostredníctvom viacerých kanálov. Mun Če-in okrem zmieneného v stredu povedal, že severokórejskí a americkí predstavitelia vedú „zákulisné rokovania“ o príprave tretieho summitu vodcu KĽDR Kim Čong-una s prezidentom USA Donaldom Trumpom.
KĽDR takéto vyjadrenia skritizovala len dva dni pred tým, než americký prezident Donald Trump navštívi Južnú Kóreu, kam pricestuje zo summitu G20 v japonskej Osake.
Rozhovory Washingtonu s Pchjongjangom o denuklearizácii sú pozastavené od februárového summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, ktorý sa vo vietnamskom Hanoji skončil predčasne a bez vzájomnej dohody, keď sa obaja lídri rozišli v otázke ukončenia severokórejského jadrového programu.
Práve Trumpova nadchádzajúca návšteva Južnej Kórey podnietila špekulácie o jeho ďalšom možnom stretnutí s Kimom, či aj trilaterálnom summite s ním i Munom. Samotný americký prezident však poprel, že by sa so severokórejským vodcom počas tejto cesty stretol, pripomenula AFP.