Polícia identifikovala ďalšiu obeť zrážky lodí v Budapešti

Maďarská polícia identifikovala ďalšiu z obetí zrážky švajčiarskej výletnej lode Viking Sygin s maďarskou vyhliadkovou loďou Hableány. Polícia v piatok ráno uviedla, že aj mŕtva žena nájdená na csepelskom úseku Dunaja sa plavila maďarskou vyhliadkovou loďou.

28.06.2019 09:56 , aktualizované: 13:15
žeriav Clark Ádám maďarsko budapešť loď... Foto: ,
Plávajúci žeriav Clark Ádám plával po Dunaji k Margitinmu mostu, kde približne v deväťmetrovej hĺbke ležal na dne Dunaja vrak vyhliadkovej lode Hableány.
debata

Polícia dostala 22. júna o 22.08 h telefonické oznámenie, že pri mestskej časti Csepel objavili vo vode mŕtve telo. Z identifikácie vyplýva, že ide o ženu, ktorá bola nezvestná po tragickej nehode z 29. mája, uvádza internetová stránka police.hu.

Stále prebieha intenzívne pátranie po dvoch nezvestných Kórejčanoch na úseku Dunaja od budapeštianskeho Margitinho mostu až po južné hranice Maďarska, dodala polícia.

Bilancia potopenia lode Hableány medzi piliermi Margitinho mosta po zrážke s výletnou loďou je v súčasnosti 26 mŕtvych vrátane dvojčlennej posádky. Z Dunaja sa po havárii podarilo zachrániť sedem Kórejčanov.

Prokurátor inicioval návrat kapitána lode Viking Sygin za mreže

Maďarský generálny prokurátor Péter Polt podal na najvyšší súd opravný prostriedok v kauze prepustenia ukrajinského kapitána výletnej lode Viking Sygin Jurija C. z vyšetrovacej väzby na kauciu. Kapitán je podozrivý, že 29. mája spôsobil tragickú zrážku s vyhliadkovou loďou v Budapešti.

Podľa internetového vydania denníka Népszava prokurátor predtým neuspel s odvolaním a súd po zložení kaucie 15 miliónov forintov (46.248 eur) Ukrajinca 12. júna prepustil na slobodu. Potvrdil tak verdikt prvostupňového sú­du.

„Chceli by sme dosiahnuť, aby sa Jurij C., ktorý je podozrivý zo spôsobenia tragickej nehody lode Hableány s 28 obeťami, dostal opäť do väzenia,“ argumentoval Polt.

Generálny prokurátor pripomenul a zdôraznil, že kapitán vymazal údaje zo svojho mobilného telefónu, čím skomplikoval priebeh vyšetrovania, nemá bydlisko v Maďarsku a často cestuje, preto dobre pozná Európu. „Okrem toho aj závažnosť činu, z ktorého je podozrivý, je dostatočným argumentom pre najprísnejšie donucovacie opatrenie,“ dodal Polt.

debata chyba
Viac na túto tému: #Budapešť #zrážka