Irán sa prekročením limitu zásob obohateného uránu zahráva s ohňom, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump varoval v pondelok Irán, že "sa zahráva s ohňom", po tom, ako Teherán prekročil povolený limit zásob nízko obohateného uránu tak, ako ich stanovuje medzinárodná jadrová dohoda z roku 2015. Informovala o tom agentúra AFP.

02.07.2019 07:14 , aktualizované: 11:49
Americký prezident Donald Trump Foto: ,
Americký prezident Donald Trump.
debata (19)

„Vedia, čo robia. Vedia, s čím sa zahrávajú, a myslím si, že sa zahrávajú s ohňom,“ povedal Trump v Bielom dome, keď sa ho novinári opýtali na Irán.

Biely dom už skôr uviedol, že „Spojené štáty a ich spojenci nikdy nedovolia Iránu, aby vyvinul jadrové zbrane“. Dodal, že na režim bude naďalej vyvíjať „maximálny tlak“. Podľa hovorkyne Stephanie Grishamovej bola „chyba dovoliť Iránu v súlade s jadrovou dohodou obohacovať urán na akúkoľvek úroveň“.

Biely dom ďalej vyhlásil, že „Irán porušoval podmienky dohody dokonca ešte predtým, než bola uzatvorená“, na čo šéf iránskej diplomacie Mohammad Džavád Zaríf v utorok na Twitteri odpovedal: „Vážne?“

Iránsky minister zahraničných vecí trval na tom, že Irán neurobil nič zlé. „#JCPOA (Spoločný komplexný akčný plán) sme neporušili,“ napísal na Twitteri.

Dodal, že Irán „zvráti“ svoje rozhodnutie „sotva E3 splnia svoje povinnosti“. Odvolával sa na tri európske signatárske krajiny Britániu, Francúzsko a Nemecko.

Americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody s Iránom už v máji 2018 a následne obnovil sankcie na Irán vrátane embarga na dovoz ropy. Tento rok Spojené štáty sankcie voči Iránu ešte sprísnili, pričom sa napätie medzi oboma krajinami stupňuje.

Prezident Trump o porušení dohody Iránom telefonoval v pondelok aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Francúzsky prezident v tejto súvislosti v utorok vyzval Irán, aby „okamžite“ znížil svoje zásoby obohateného uránu.

Macron vo vyhlásení, ktoré citovala agentúra AFP, uvádza, že informáciu o prekročení limitu stanovenom v dohode so svetovými veľmocami z roku 2015 „prijal so znepokojením“. Zároveň vyzval Irán, „aby okamžite zvrátil toto prekročenie a zdržal sa akýchkoľvek iných krokov, ktoré by ohrozili jeho jadrové záväzky“.

Británia vyzvala Teherán, aby sa „vyvaroval ďalším krokom“, ktorými by sa od tejto dôležitej dohody vzďaľoval. Organizácia Spojených národov (OSN) uviedla, že Irán musí dodržiavať záväzky vyplývajúce z dohody.

Generálny tajomník OSN António Guterres Irán vyzval, aby pokračoval v uplatňovaní všetkých záväzkov vyplývajúcich z dohody, a varoval islamskú republiku, že ich porušenie jej nepomôže zachovať plán alebo zabezpečenie hospodárskych výhod pre Irán.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nabádal európske štáty, aby uvalili na Irán sankcie. Rusko v tejto súvislosti vyjadrilo poľutovanie. Konanie Teheránu je však podľa Moskvy dôsledkom tlaku Spojených štátov, ktoré odstúpením od dohody celý proces podkopali.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v pondelok potvrdila, že Irán prekročil 300-kilogramový limit zásob nízko obohateného uránu, čo je hranica stanovená medzinárodnou jadrovou dohodou z roku 2015.

MAAE „1. júla overila, že celkové iránske zásoby obohateného uránu prekročili 300 kilogramov“, uviedol hovorca tejto agentúry so sídlom vo Viedni po tom, ako Teherán oznámil prekročenie limitu v reakcii na nové americké sankcie.

„Irán na základe svojho plánu prekročil 300-kilogramový limit,“ vyhlásil v pondelok iránsky minister Zaríf iránskej polooficiálnej agentúre ISNA. Podľa neho sa tak stalo podľa plánu ohláseného v máji. Dodal, že toto smerovanie sa dá zvrátiť.

Irán už v máji oficiálne pozastavil plnenie niektorých záväzkov vyplývajúcich z dohody o svojom jadrovom programe, ktorú uzavrel so svetovými veľmocami. Medzinárodná dohoda zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán #OSN #guterres