Občan na ulici zložil zlodeja. Môžu bežní ľudia nahrádzať políciu?

, 05.07.2019 06:00

Aktivita zlodeja aj počin svedka sa udiali v Prahe a celé to sledoval strážnik dozorujúci kamerový systém. Na mieste privolaná hliadka našla troch mužov. Jeden z nich držal druhého v nehybnej polohe na zemi.

VIDEO: Pozrite si autentický záznam z kamery Mestskej polície Praha, ktorá zaznamenala zadržanie páchateľa okoloidúcim.

Muž hliadke mestskej polícii uviedol, že zahliadol, ako sa snaží dotyčný na protiľahlej strane vytrhnúť z ruky staršej pani kabelku. Tá začala kričať a útočník unikal. Svedok ho následne spacifikoval. Tretí muž oznámil incident pomocou mobilného telefónu na Políciu ČR.

Zadržaný muž pri zisťovaní totožnosti uviedol, že sa volá „duch svätý“. Aj naďalej sa pokúšal o opätovný útek z rúk mestskej polície, a preto skončil v putách.

Je možné, aby občan obmedzil na slobode druhého občana?

"V zmysle § 85 ods. 2 Trestného poriadku: Osobnú slobodu osoby, ktorá bola pristihnutá pri trestnom čine alebo bezprostredne po ňom, môže obmedziť ktokoľvek, ak je to potrebné na zistenie jej totožnosti, zabránenie úteku, zabezpečenie dôkazov alebo na zabránenie ďalšiemu páchaniu trestnej činnosti. Je však povinný takú osobu bezodkladne odovzdať útvaru Policajného zboru, útvaru Železničnej polície, útvaru Vojenskej polície alebo útvaru Colnej správy " uviedla pre Pravdu Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR.

Drzosť zlodejov a výtržníkov zdá sa nepozná hranice a svoju úlohu pri tom často zohrávajú aj alkohol a drogy. V Bratislave došlo napríklad pred mesiacom dokonca k napadnutiu nepočujúceho.

Podmienky zadržania jednej osoby druhou

  • pristihnutie pri trestnom čine,
  • bezprostredne po trestnom čine.

Ak je splnená jedna z týchto dvoch podmienok, môže ktokoľvek zadržať inú osobu, len ak je to potrebné na:

  • zistenie totožnosti osoby páchateľa,
  • zabránenie úteku páchateľa,
  • zabezpečenie dôkazov o spáchanom trestnom čine,
  • na zabránenie ďalšiemu páchaniu trestnej činnosti.

Následne je však ten, kto osobu zadržal, povinný:

  • bezodkladne privolať policajta,
  • osobu odviesť na policajný útvar.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Praha #páchateľ #mestská polícia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku