Putin podpísal zákon o pozastavení plnenia zmluvy o raketách

03.07.2019 14:39
Rusko / Vladimir Putin /
Ruský prezident Vladimir Putin. Autor: ,

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu zákon o pozastavení plnenia Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) zo strany Ruska. Informovala o tom tlačová agentúra TASS.

Legislatívu predtým schválila 18. júna Štátna duma a následne 26. júna i Rada federácie – horná komora ruského parlamentu. Schválené znenie bolo už zverejnené na oficiálnom portáli právnych informácií, čím nadobudlo účinnosť.

Zákon okrem iného uvádza, že rozhodnutie o obnovení plnenia INF musí prijať hlava štátu, pripomenula TASS.

Zmluva INF medzi bývalým Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi bola podpísaná vo Washingtone 8. decembra 1987. Platnosť nadobudla 1. júna 1988. Zmluva zakazuje obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.

Rusko začiatkom februára oznámilo, že pozastaví plnenie INF po tom, ako tak koncom januára urobili aj Spojené štáty. Američania svoj krok zdôvodnili tvrdením, že Rusko má niekoľko práporov vybavených novým mobilným systémom pre riadené strely 9M729, známym aj pod označením SSC-8, ktoré sú schopné doletu viac ako 500 kilometrov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Vladimir Putin #Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku